Mezi respirátory jsou obrovské rozdíly v kvalitě, zjistil pražský restauratér. Všechny testuje na speciálním stroji a výsledky zveřejňuje. Zjistěte, zda máte účinný, nebo riskujete nákazu

Kvalitní respirátor dnes bez nadsázky může zachránit život. Koronavirus se stal agresivnějším, a to nejen z hlediska svého šíření, ale i síly, kterou dokáže napadnout i mladší ročníky. Nejde tak ani o to naplnit vládní nařízení, ale především skutečně zajištění vlastní ochrany, která bude v příštích týdnech klíčová. Už i ministerstvo zdravotnictví přiznává, že nemocnice nápor pacientů zřejmě nevydrží a obvyklá péče nebude k dispozici pro každého.

Čtěte také: Nápisy na respirátorech čtěte pozorně, rozdíly mohou být zásadní. Číňané se snaží ovládnout český trh, ale nemají potřebnou certifikaci ani kvalitu

Na českém trhu je přitom nyní k dispozici obrovské množství různých druhů respirátorů, přičemž jen málokdo se v nich skutečně vyzná. Chrlí je výrobci, o nichž jsme v životě neslyšeli, a tak jediným vodítkem mohou být certifikace. Odborníci jednoznačně doporučují FFP2, která plní evropské normy, zatímco ministerstvem rovněž doporučovaná KN95 dostojí pouze normám čínským, které nejsou tak přísné. Obvykle jsou tedy tyto respirátory méně kvalitní.

Bohužel, ne vždy je patřičné označení také zárukou skutečné kvality. Někteří čínští výrobci neváhají na balení psát označení FFP2, přestože ho nesplňují. Další výrobci sice normu splní při měření, ale jejich následná produkce už kvalitu nedrží.

Čtěte také: Jak prodloužit životnost respirátoru? Stačí obyčejná trouba a můžete ho používat opakovaně

Do tohoto chaosu se rozhodl vstoupit pražský restauratér Aaron Günsberger, který se poněkud vzdálil od svého řemesla a pořídil si techniku na testování respirátorů v zájmu veřejnosti. A že jde o skutečně záslužnou činnost, dokazuje nejen epidemiologická situace, ale i samotné výsledky měření, které dokazují, že zdánlivě obdobné respirátory se liší jako nebe a dudy. Ne vždy také platí, že dražší musí být lepší.

Aaron Günsberger své poznatky publikuje na Facebooku a jednotlivé výsledky pak zaznamenává do přehledné tabulky, kde najdete popis respirátoru, fotografii jeho balení pro snazší rozpoznání a potom také skutečně naměřenou účinnost a reálnou třídu, do které respirátor spadá. Při nákupu se tak nemusíte rozhodovat už jen podle toho, co vám kde zrovna mají, ale můžete jít i po kvalitě, byť určité značky nemusí být vždy snadné sehnat.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments