Minimálně 10 tisíc a další peníze za děti. Maláčová chystá velký růst důchodů a snížení počtu odpracovaných let pro jejich čerpání

Zatímco Alena Schillerová reformu důchodů v tomto volebním období odmítla, její kolegyně Jana Maláčová se nevzdává. Za ministerstvo práce a sociálních věcí navrhla svou reformu penzí, kterou vypracovala Komise pro spravedlivé důchody.

Ale zatímco většina si pod slovem reforma důchodů představí opatření směřující k úsporám, v případě návrhu Jany Maláčové je tomu naopak. Zavádí totiž například takzvaný základní důchod, který by měl činit minimálně 10 tisíc korun pro každého, kdo odpracoval alespoň 25 let a hradil si odvody. Kromě toho by se penze měly lidem zvýšit podle toho, kolik vychovali za život dětí.

V důchodech se projeví děti

Za každé vychované dítě by matky měly dostat 500 Kč. Nepůjde to ale donekonečna. Limitem toho příspěvku bude 1500 Kč, tedy příspěvek bude počítat maximálně na tři děti. “Především maminky, co jsou dnes v důchodu a mají zásluhu na výchově nás, dnešních poplatníků, chceme ocenit zvýšením důchodu o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Jsem rád, že tento náš návrh Komise pro spravedlivé důchody akceptovala,” kvitoval návrh na sociálních sítích předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pětistovku nemusí dostat automaticky matka, ale vztahovat se bude na “hlavního pečujícího rodiče.”

Reforma důchodů Jany Maláčové počítá také s tím, že lidé vykonávající náročné povolání, budou moct odejít do důchodu dříve. Každých deset let náročné práce jim přinese rok navíc v důchodu oproti ostatním.

Jak dopadne chystaná důchodová reforma na různé skupiny důchodců. Foto: duchodovakomise.cz

Už nebude třeba pracovat tak dlouho

Podle Maláčové také současný systém důchodů dostatečně neoceňuje pracující důchodce. Více než 120 tisíc důchodců totiž pracuje a nedosáhne na penzi ani ve výši 10 tisíc korun. Dokonce jsou někteří, kteří kvůli podmínce platit odvody 35 let, nedosáhnou na důchod vůbec. Proto chce ministerstvo povinnou dobu pojištění zkrátit o deset let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo rovnou i modelové příklady, ze kterých vyplývá, že si důchodci nepohorší. Například bývalá kuchařka, která je pět let v důchodu a má 3 děti, by místo dosavadních 12 512 korun měla pobírat 14 012 korun.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments