Ministerstvo zdravotnictví označilo Václava Klause za nebezpečného dezinformátora. To je nepřijatelné, píše exprezident Blatnému

Ministerstvo zdravotnictví už dříve avizovalo, že vytáhne do boje proti dezinformacím, které se šíří kolem současné epidemie. Podle vládních a ministerských expertů různé názory významných osobností a odborníků pokřivují veřejné mínění a ztěžují tak státu boj s koronavirem. Dlouho se nic nedělo, až se konečně na webu ministerstva zdravotnictví objevila sekce Dezinformace o covid-19.

Osobnosti propagující dezinformace

Způsob, jakým ministerstvo boj proti dezinformacím pojalo, se však jeví poněkud nešťastným. Na web ve zmíněné sekci vyvěsilo jen krátké útržkovité informace, které de facto autoritativně říkají, co je a co není pravda, aniž by zde bylo poskytnuto hlubší a ozdrojované vysvětlení.

Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií. V poslední době k tomu došlo například s výstupy Václava Klause a imunologa Jiřího Berana,” stojí například v jednom z oddílů. Proč však byli Václav Klaus a obzvlášť potom renomovaný imunolog Jiří Beran, který objevil přínos léku Isoprinosine pro léčbu koronaviru, jenž nyní lékaři masově používají, označeni za dezinformátory, to už se na webu nepíše.

V případě Václava Klause se můžeme domnívat, že k tomu došlo kvůli jeho ostrým názorům na vládní protiepidemická opatření. Klaus také několikrát porušil nařízení a objevil se na veřejnosti bez roušky. Vyjadřoval rovněž své názory o tom, že tato opatření nás připravují o občanské svobody.

Dehonestujete občany, ohradil se Klaus

Bývalý prezident se také vůči tomu, aby byl označován za dezinformátora, ohradil v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Janu Blatnému. “Je nepřijatelné, aby webové stránky ministerstva sloužily k napadání, k dehonestování a k nepodloženým nařčením nejen člověka, který byl dvakrát předsedou vlády a dvakrát prezidentem republiky, ale jakéhokoli jiného občana,” píše Klaus v dopise. “A je úplně irelevantní, zda ony urážlivé věty sepsali a na ministerský web vyvěsili jeho úředníci, nebo snad dokonce nějaká najatá aktivistická organizace. Oficiální stránky Ministerstva zdravotnictví jsou relevantní úřední cestou ke komunikaci s veřejností a musí být chápány jako výraz oficiálního postoje Vašeho úřadu.

Slovy o aktivistické organizaci naráží Klaus na skutečnost, že sekce o dezinformacích o Covidu-19 připravila pro ministerstvo společnost Semantic Visions, která se zabývá automatickou analýzou informací.

Foto: klaus.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments