Ministerstvo zdravotnictví varuje před cestami do Chorvatska. Nakažených začíná být příliš mnoho

Už nikoliv Itálie, ale Chorvatsko. Právě odtud se vrací velké množství lidí nakažených koronavirem. Situace se přitom v posledních týdnech zhoršuje. Od začátku prázdnin byl koronavirus prokázán u 142 lidí, přičemž skutečný počet, tedy včetně bezpříznakových případů, byl pravděpodobně mnohem vyšší. Odhaduje se, že v současné době, kdy je virus podle všeho slabší, může až 80 % případů být bez příznaků nebo jen s lehkými symptomy. Za týden do 19. srpna přitom z Chorvatska dorazilo 35 Čechů, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem.

Je třeba zvýšené obezřetnosti

Vzhledem k tomu, že epidemiologická situace se zhoršuje v celé zemi a za pátek bylo evidováno 506 případů, což je dosud rekordní počet, vydalo ministerstvo zdravotnictví varování. “Četné případy nákazy covid-19 nyní evidujeme u účastníků hromadných akcí během dovolené v Chorvatsku. Po návratu do ČR proto doporučujeme zvýšenou obezřetnost. Sledujte svůj zdravotní stav a v případě příznaků nemoci neprodleně telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře,” uvádí ministerstvo na svém Twitteru.

Ministerstvo zdravotnictví také Čechům znovu doporučuje, aby si často myli ruce, používali dezinfekce a kýchali do jednorázových kapesníků nebo do rukávu.

Chorvatsko vede s velkým náskokem

Chorvatsko je zemí, ze které se do České republiky vrací jednoznačně nejvíce nakažených lidí. S velkým odstupem následují Rakousko, Slovensko, Polsko a Srbsko, což jsou země, kde bylo potvrzeno alespoň deset nakažených navrátilců. Česká vláda však oficiálně za rizikové považuje pouze Rumunsko a od příštího týdne také Španělsko. Přitom za celé prázdniny se nákaza potvrdila u pouhých 8 cestovatelů, kteří se vrátili ze Španělska. Není tedy vyloučeno, že v brzké době bude negativní test, případně karanténa vyžadována i po návratu z Chorvatska. Zdá se ale, že ministerstvo zdravotnictví chce nechat v klidu doběhnout prázdniny a s nimi spojené dovolené.

V Chorvatsku se podle hygieniků koronavirus šíří především na hromadných akcích. Rizikové jsou především party, kterých se účastní velké množství lidí na omezeném prostoru, případně se zde nedodržují základní hygienická opatření, tedy například aby každý pil ze své vlastní sklenice.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments