Rekordní počet nakažených koronavirem mění situaci. Vrací do hry zrušená opatření a způsobí zmatek

Situace hygieniků a zaměstnanců ministerstva zdravotnictví je v tyto dny skutečně nezáviděníhodná. Nejprve se složitě dával dohromady kompromis mezi jednotlivými týmy, které koronavirovou epidemii řeší.

Když byl konečně představen veřejnosti s tím, že roušky se od 1. září vrátí nejen do veřejných budov a dopravy, ale také provozů poskytujících služby (restaurace, kadeřnictví atd.), byla výsledkem drtivá kritika laické i odborné veřejnosti. Tu vyslyšel premiér Andrej Babiš a ministrovi zdravotnictví nařídil opatření zmírnit. Adam Vojtěch uposlechl a včera zrušil povinnost nosit roušky ve školách a právě na místech, kde lidé konzumují různé služby.

Skutečnost, že svět je plný paradoxů, ale dokládá nárůst nakažených koronavirem za pátek. Číslo 506 je vzhledem k předchozím přírůstkům skoro až děsivé, a pokud se trend potvrdí i v příštích dnech, bude nutné reagovat. Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví či epidemiologa Romana Prymuly tu funguje jakési neoficiální číslo v podobě 400 nakažených denně. Pokud bude několikrát překročeno, přistoupí se k zavedení přísnějších opatření.

Lidé už mají problém se v opatřeních vyznat

Aktuální situace tak může ve výsledku způsobit obrovský zmatek. Řada lidí už se ztrácí v tom, kde vlastně roušky od září bude třeba nosit a kde nikoliv, už teď. Je přitom poměrně pravděpodobné, že hygienici a epidemiologové budou na nová čísla muset nějakým způsobem zareagovat. Ve hře už je několikátá změna pravidel – a opět ji bude muset veřejnosti prezentovat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Toho jako neschopného srovnat si své podřízené tepe nejen opozice, ale už i veřejnost.

Premiér Andrej Babiš přitom zatím odmítá Vojtěcha z funkce odvolat. K poslednímu faux pas se vyjádřil v tom smyslu, že ministra uvedli v omyl jeho podřízení. Nejčastěji se ukazuje na epidemiologa Rastislava Maďara. Ten ale nakonec může být ještě pomyslným vítězem celé situace, protože se v těchto dnech může ukázat, že měl vlastně pravdu a původní opatření nastavil správně.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments