Muž, který způsobil zmatky s rouškami. Prymulův nástupce byl degradován

Roman Prymula o něm mluvil s despektem a říkal, že nejde o “čistého epidemiologa”. Poté, co musel Prymula odejít z ministerstva zdravotnictví, zaujal jeho místo v epidemiologickém týmu právě Rastislav Maďar. Že se oba muži opravdu nemají v lásce, dokázal z druhé strany právě i Maďar, který prohlásil, že se Prymula svými mediálními vystoupeními, které často vyvolaly rozruch, pouze zviditelňoval na úkor ostatních.

Necitlivá vyjádření

Netrvalo však dlouho a Maďar měl na svědomí svá vlastní, v jistém ohledu mnohem horší a necitlivější vyjádření. O nakažených hornících z OKD prohlásil, že po šichtě chodí do hospod na pivo, kde nakazí další lidi. Neváhal ani okřiknout Čechy, kteří jezdí za zábavou do Chorvatska. A to paradoxně v době, kdy v Chorvatsku sám pobýval.

Jeho působení pak provázely také komunikační zmatky uvnitř resortu i navenek směrem k veřejnosti. Teď se zdá, že Maďarova chvilka na výsluní končí. Podle nejnovějších informací bude jeho epidemiologicý tým, který dosud vedl, spadat pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Jde o výsledek nebývalých zmatků, které byly kolem zavádění povinnosti nosit roušky od 1. září. Celou věc po vlně kritiky ze strany odborné i laické veřejnosti musel nakonec řešit Andrej Babiš, pod jehož nátlakem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch velkou část nařízení zrušil.

Maďara zkritizoval i premiér

Už v tu chvíli bylo jasné, že si to někdo bude muset odskákat. Možná to nakonec bude sám ministr zdravotnictví, ale nejprve padl právě jeho hlavní epidemiolog, který nová nařízení připravil. “Pan docent Maďar chtěl, aby plošná opatření byla bez ohledu na semafor. My jsme ale chtěli, aby opatření byla řízena semaforem a dalšími daty z chytré karantény, protože jinak semafor nemá smysl,” řekl Seznam Zprávám Petr Šnajdárek, který vede projekt chytré karantény. Ten se účastnil schůzky, na které opatření řešil Babiš s Vojtěchem, hlavní hygieničkou Rážovou a dalšími.

O něčem svědčí už to, že Rastislav Maďar jako hlavní strůjce opatření na schůzku nedorazil a nemohl si tak přímo vyslechnout premiérovu kritiku na svou adresu. “Ano, je pravda, že kritika ze strany premiéra na pana Maďara padla. Vadilo mu, že činnost jeho skupiny není více propojená s Centrálním řídícím týmem,“ řekl Seznam Zprávám epidemiolog Roman Chlíbek.

Ukázalo se, že s návrhy Rastislava Maďara nesouhlasily další týmy v čele právě s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, pod níž by teď Maďar měl spadat. Je ale velkou otázkou, zda bude vůbec pokračovat. Celý jeho tým se má přebudovat a v ohrožení je i jeho pozice.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments