Vůbec se mi to nelíbí, řekl Babiš k novým rouškovým povinnostem. Ministr Vojtěch půjde na kobereček

Premiér Andrej Babiš není spokojen s tím, jak ministerstvo zdravotnictví uchopilo povinnost nošení roušek, jež začne platit od 1. září. Předseda vlády novinářům řekl, že podle něj jsou pravidla příliš složitá a sám nerozumí některým výjimkám. Jmenoval zejména školy, kdy žáci ve třídách budou povinnosti nosit roušku zbaveni, ale jakmile vyjdou na chodbu, budou si ji muset nasadit. Babiš oznámil, že pravidla ještě projedná s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Není vyloučeno, že se k této reakci uchýlil poté, co prezentovaná opatření sklidila značnou kritiku ze strany veřejnosti, a to jak odborné, tak laické.

Babiš zpochybnil roušky v restauracích

Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl Babiš. Podle něj je správné, že byla povinnost nošení roušek zavedena pro veřejnou dopravu, sociální zařízení a nemocnice. “Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit,” dodal Babiš. Tím vrátil do hry například supermarkety, kadeřnictví či restaurace. Právě na těchto místech by Češi už roušky nejraději nenasazovali. Také podle epidemiologa Jiřího Berana je to v tuto chvíli zbytečné.

Lidé už roušky odmítají

Ministerstvo zdravotnictví od 1. září přijalo poměrně přísná pravidla ohledně nošení roušek. Budou povinné ve veřejných budovách, hromadné dopravě, ale právě i v restauracích, kadeřnictvích, kinech či kosmetických salonech. Ministr Adam Vojtěch počítá s tím, že přinejmenším na těchto místech bude nutné roušky nosit od září celých sedm měsíců, a to až do března příštího roku. Není však vyloučeno, že epidemiologická situace ani tehdy nedovolí roušky sundat. Ale i pokud by dovolila, znamenalo by to, že Češi museli nosit roušky po celý rok, s výjimkou dvou prázdninových měsíců. Epidemiolog Rastislav Maďar se v minulých dnech dopustil poněkud blahosklonného výroku, kdy oznámil, že v létě chtěla nechat vláda občanům vydechnout.

Lidé nicméně už povinnost nosit roušky nevnímají tak automaticky, jako tomu bylo ještě na začátku epidemie, kdy s nimi navíc rozumně a racionálně komunikoval epidemiolog Roman Prymula. Ten z ministerstva zdravotnictví odešel a místo něj směrem k veřejnosti komunikuje mnohdy ukvapený a agresivně působící Rastislav Maďar. Ten například Čechy okřikl, aby nejezdili na party do Chorvatska, a to v době, kdy v této dovolenkové zemi sám pobýval. Nejen proto řada lidí vyzývá k bojkotu nošení roušek tam, kde to podle nich současná situace nevyžaduje.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments