Češi si užívají na party v Chorvatsku. Pijí z jednoho kýble a domů se vracejí s koronavirem

Proslulé party na chorvatském ostrově Pag se stávají velkým problémem z hlediska šíření nákazy koronaviru. Podle epidemiologů se právě z této lokality vrací poměrně velké množství lidí, u kterých následné testy prokáží koronavirus.

Bez ohledu na zdravý rozum

Na problém už před pár dny poukázal současný hlavní epidemiolog Rastislav Maďar. “Zrče na chorvatském ostrově Pag je vyhlášené místo pro mega dance party velkých mas lidí z různých zemí Evropy. Ano, už tam byli v červenci i Češi, a ano, už z toho máme nakažené v různých částech ČR. Tak pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum,” napsal z ostra na své sociální síti. Jeho sdělení ale bohužel trochu devalvovalo zjištění, že ho psal právě z Chorvatska, kam také vyrazil na dovolenou.

To však nic nemění na skutečnosti, že kluby na ostrově Pag a frekventovaná pláž Zrče představují velké riziko. Nakazil se tu i Čech Kamil Zvoníček, který svolil se zveřejněním svého příběhu navzdory tomu, že lidé, kteří svou pozitivitu prozradí a kteří se navíc nakazili někde na zábavních akcích, čelí velké míře ostrakizace ze strany veřejnosti. Pocítila to i účastnice večírku v dnes už proslulém klubu Techtle Mechtle, která do něj koronavirus přinesla a od níž se nakazily stovky dalších lidí. Chodily jí pak dokonce výhrůžky.

Kontroluje se, ale lidé paří naplno

Byl jsem tam od 25. července do 1. srpna. Mám podezření, že jsem se nakazil od někoho z Čechů, kteří tam přijeli s cestovkou, která na párty dělá zájezdy,” řekl Zvoníček pro MF DNES. Podle něj sice kluby provádějí formální opatření, jako je například měření teploty u vchody. To celé je ale víceméně jen divadlo, protože uvnitř se odehrává velmi těsný kontakt návštěvníků. “Největší kámen úrazu je, že si kupují kýble s drinkem, kde je deset brček. Když je člověk opilý, tak pije ze všeho,” popisuje Kamil Zvoníček.

Epidemiolog Maďar každopádně upozorňuje, že v České republice přibývá případů nákazy koronavirem u lidí, kteří se vrátili právě z Pagu. “Počet nakažených v rámci klastru Zrće se zvyšuje. Jsou z různých částí Česka. Některé vyhlášené kluby jsou tam i letos otevřené. Při tanci se logicky nedodržuje bezpečná vzdálenost, k čemuž u některých napomáhá i konzumace alkoholu,“ uvedl Maďar. Za poslední týden přibylo v České republice 54 případů lidí, kteří se nakazili v cizině. Přibližně polovina z nich se vrátila z Chorvatska. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové je hlášeno 15 onemocnění osob z Prahy a z kraje Ústeckého, Olomouckého, Moravskoslezského a z kraje Vysočina v souvislosti s ostrovem Pag.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments