Třináct let beze stopy, až doteď. Příběh unesené dívky Madeleine ožívá

Madeleine McCann byly tři roky, když byla naposledy viděna. Její rodina trávila společně s přáteli dovolenou v portugalském letovisku Algarve. Vše bylo v naprostém pořádku, než “Maddie” večer 3. května 2017 zmizela ze svého pokoje v apartmánovém komplexu v klidné obci Praia da Luz.

Její rodiče, Kate a Gerry McCannovi, nikdy neztratili naději, že svou dceru jednou znovu uvidí živou. Odstartovali celosvětovou mediální kampaň, která trvala celé roky. Ale opravdovou stopu po Maddie nikdy nezískali. Až teď.

3. květen 2007

Manželský pár lékařů McCannových z anglického hrabství Leicestershite se vydává se svou tříletou dcerou Madeleine a dvouletými dvojčaty na dovolenou do portugalského Algarve. V tento večer si Kate a Gerry vyrazí spolu se spřátelenými manželskými páry na jídlo do restaurace Ocean Club v Praia da Luz.

Přibližně 50 metrů od restaurace spí děti McCannových v pronajatém paartmánu. Podle výpovědi páru vždy jeden každou půlhodinu chodí děti kontrolovat. Ve 22:00 zaznamená Kate McCann zmizení své dcery Madeleine. Do té doby zavřené okno apartmánu je nyní otevřené. S těmito poznatky zalarmují McCannovi portugalskou policii.

4. květen 2007

Strýc Madeleine, John McCann, organizuje mediální kampaň. Britské noviny zveřejňují fotku holčičky na titulních stranách. Kate a Gerry prosí v britské televizi domnělého únosce, aby jejich dceru propustil, a veřejnost pak o to, aby je v jejím hledání podpořila. Tento apel podpoří mnohé celebrity, například David Beckham nebo Cristiano Ronaldo.

Mezitím prohledávají stovky policistů letovisko Praia da Luz a jeho okolí. Podle údajů policejního ředitelství byla policie na místě deset minut od nahlášení zmizení. V dalších dnech bylo v Portugalsku zadrženo několik podezřelých Britů.

Madeleine zmizela bez jakékoliv hmatatelné stopy.

12. květen 2007

Portugalská policie hledání Madeleine v místě činu zastavuje. Její mluvčí sděluje, že nezískala žádné výsledky. Dochází však k velkému tlaku na vyšetřování. Místní média informují o dvou podezřelých, kteří byli vyslýcháni a měli mít na únosu nějaký podíl. Jistý britský podnikatel vypsal odměnu jednoho milionu liber za osvobození dívky.

Léto 2007

Z různých zemí přicházejí informace “očitých svědků” o tom, že dívku spatřili. V září se poprvé objevuje fotografie. Neostrý obrázek zachycuje dvojici lidí na pláži a hornatou krajinu na pozadí. Rázem se tato fotka dostává na titulní stranu takřka všech britských novin. Otázka zní: Nachází se Madeleine v Maroku? Autorkou fotky byla španělská turistka na severu země, která zde zachytila ženu, jak na zádech nese blonďaté dítě. Vypadlo, že je Madeleine podobné.

Duben 2008

Do okruhu podezřelých se dostávají rodiče Madeleine. Rok po zmizení své dcery oznamují knihu o tragických událostech, z jejíhož prodeje chtějí financovat fond, jehož prostředky využívají k hledání své dcery.

McCannovi přiznávají svou chybu, kdy nechali své děti v hotelovém pokoji bez dozoru. “Ale my za tuto chybu platíme více, než si kdo dokáže představit,” říká Gerry McCann. On a jeho žena se podle svých slov nikdy nevzdají. “Jedno je jisté: neviděl jsem nic, co by dokazovalo, že je mrtvá.

V této době podporují kampaň za nalezení Maddie další prominenti v čele s princem Charlesem, papežem Benediktem XVI., autorkou Harryho Pottera J.K. Rowlingovou a podnikatelem Richardem Bransonem.

Rodiče Madeleine McCann. Jednu dobu byli ve vážném podezření portugalské policie, že na zmizení své dcery mají podíl. To bylo později vyvráceno. Kate a Gerry McCannovi celá léta neúnavně na případ Madeleine upozorňují.

Červenec 2008

Čtrnáct měsíců po zmizení Madeleine zveřejňuje portugalská policie svou závěrečnou zprávu. Uvádí, že zastavuje vyšetřování. Konstatuje také, že není schopna doložit, zda byla dívka unesena nebo zabita. Proti trojici osob, které byly v souvislosti s případem vyšetřovány, nebyly shromážděny žádné důkazy. V případě podezřelých šlo o Brita jménem Robert Murat a rodiče Maddie.

Květen 2009

Rodiče Maddie zveřejňují novou fotografii, kterou vytvořil soudní lékař a která by měla ukazovat přibližné vzezření dívky ve věku šesti let.

Duben 2011

V den osmých narozenin Madeleine, 12. května 2011, zveřejňují rodiče svou knihu o případu. Podle nepotvrzených zdrojů jim s ní pomáhala Joanne K. Rowling. Poskytla páru důležité tipy při psaní.

McCannovi jsou přesvědčeni, že jejich dcera byla unesena. Portugalská policie naopak došla k pravděpodobnému závěru, že dítě zemřelo v apartmánu a rodiče jeho tělo odstranili.

Září 2011

Na případu už nepracuje jediný policista. Jediné informace proudí od malého týmu soukromých detektivů, které si na prošetření najali rodiče. Jejich kniha se ve Velké Británii i v dalších zemích světa stává rychle bestsellerem. Vzhledem k obrovskému tlaku veřejnosti vyhoví britská vláda požadavku McCannových a nechává Scotland Yard prošetřit celý případ. O jeho obnovení však musí rozhodnout portugalská policie. Ta to však odmítá.

14. října 2013

Scotland Yard došel k určitým závěrům a v říjnu 2013 se v britském pořadu Crimewatch objevují podobizny muže, který měl být v Praia da Luz spatřen. Podle všeho mluvil tento muž německy. O dva týdny později obnovuje portugalská policie vyšetřování.

Březen 2014

Britská policie hledá muže, který mezi lety 2004 a 2006 sexuálně obtěžoval pět dívek v oblasti Algarve. Vloupával se do apartmánů, které byly obývány nejčastěji britskými rodinami. Podle Scotland Yardu měl tento muž velmi nezdravý zájem na mladých bílých dívkách.

Portugalská policie uvedla, že tato stopa byla sledována už před časem a nové stopy vedly k obnovení případu.

Červen 2014

Britská a portugalská policie provádí výkopové práce v oblasti Algarve. Prohledávána je řada pozemků v blízkosti prázdninového komplexu, kde Madeleine zmizela. Nasazeni jsou také psi. Vše bez výsledku. Vyšetřování opět končí.

Poslední podezřelý. Německá policie se domnívá, že Madeilene unesl a pravděpodobně zabil recidivista Christian Brückner.

3. června 2020

Spolkový kriminální úřad ve Wiesbadenu zveřejňuje třaskavou informaci. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje 43letého Němce Christiana Brueknera z podezření vraždy. Ten už byl v minulosti odsouzen za sexuální zneužívání dětí. Obviněný se v době činu vyskytoval v Praia da Luz. Aktuálně si odpykává delší trest.

28. července 2020

Německá policie prohledává pozemek ve městě Hannover v blízkosti místa, kde žil obviněný Christian Bruekner. Na místě našla utajený sklep.

Pátrání nadále pokračuje.

Foto: archiv rodiny McCannových

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments