Třináct let beze stopy, až doteď. Příběh unesené dívky Madeleine ožívá

Madeleine McCann byly tři roky, když byla naposledy viděna. Její rodina trávila společně s přáteli dovolenou v portugalském letovisku Algarve. Vše bylo v naprostém pořádku, než “Maddie” večer 3. května 2017 zmizela ze svého pokoje v apartmánovém komplexu v klidné obci Praia da Luz.

Její rodiče, Kate a Gerry McCannovi, nikdy neztratili naději, že svou dceru jednou znovu uvidí živou. Odstartovali celosvětovou mediální kampaň, která trvala celé roky. Ale opravdovou stopu po Maddie nikdy nezískali. Až teď.

3. květen 2007

Manželský pár lékařů McCannových z anglického hrabství Leicestershite se vydává se svou tříletou dcerou Madeleine a dvouletými dvojčaty na dovolenou do portugalského Algarve. V tento večer si Kate a Gerry vyrazí spolu se spřátelenými manželskými páry na jídlo do restaurace Ocean Club v Praia da Luz.

Přibližně 50 metrů od restaurace spí děti McCannových v pronajatém paartmánu. Podle výpovědi páru vždy jeden každou půlhodinu chodí děti kontrolovat. Ve 22:00 zaznamená Kate McCann zmizení své dcery Madeleine. Do té doby zavřené okno apartmánu je nyní otevřené. S těmito poznatky zalarmují McCannovi portugalskou policii.

4. květen 2007

Strýc Madeleine, John McCann, organizuje mediální kampaň. Britské noviny zveřejňují fotku holčičky na titulních stranách. Kate a Gerry prosí v britské televizi domnělého únosce, aby jejich dceru propustil, a veřejnost pak o to, aby je v jejím hledání podpořila. Tento apel podpoří mnohé celebrity, například David Beckham nebo Cristiano Ronaldo.

Mezitím prohledávají stovky policistů letovisko Praia da Luz a jeho okolí. Podle údajů policejního ředitelství byla policie na místě deset minut od nahlášení zmizení. V dalších dnech bylo v Portugalsku zadrženo několik podezřelých Britů.

Madeleine zmizela bez jakékoliv hmatatelné stopy.

12. květen 2007

Portugalská policie hledání Madeleine v místě činu zastavuje. Její mluvčí sděluje, že nezískala žádné výsledky. Dochází však k velkému tlaku na vyšetřování. Místní média informují o dvou podezřelých, kteří byli vyslýcháni a měli mít na únosu nějaký podíl. Jistý britský podnikatel vypsal odměnu jednoho milionu liber za osvobození dívky.

Léto 2007

Z různých zemí přicházejí informace “očitých svědků” o tom, že dívku spatřili. V září se poprvé objevuje fotografie. Neostrý obrázek zachycuje dvojici lidí na pláži a hornatou krajinu na pozadí. Rázem se tato fotka dostává na titulní stranu takřka všech britských novin. Otázka zní: Nachází se Madeleine v Maroku? Autorkou fotky byla španělská turistka na severu země, která zde zachytila ženu, jak na zádech nese blonďaté dítě. Vypadlo, že je Madeleine podobné.

Duben 2008

Do okruhu podezřelých se dostávají rodiče Madeleine. Rok po zmizení své dcery oznamují knihu o tragických událostech, z jejíhož prodeje chtějí financovat fond, jehož prostředky využívají k hledání své dcery.

McCannovi přiznávají svou chybu, kdy nechali své děti v hotelovém pokoji bez dozoru. “Ale my za tuto chybu platíme více, než si kdo dokáže představit,” říká Gerry McCann. On a jeho žena se podle svých slov nikdy nevzdají. “Jedno je jisté: neviděl jsem nic, co by dokazovalo, že je mrtvá.

V této době podporují kampaň za nalezení Maddie další prominenti v čele s princem Charlesem, papežem Benediktem XVI., autorkou Harryho Pottera J.K. Rowlingovou a podnikatelem Richardem Bransonem.

Rodiče Madeleine McCann. Jednu dobu byli ve vážném podezření portugalské policie, že na zmizení své dcery mají podíl. To bylo později vyvráceno. Kate a Gerry McCannovi celá léta neúnavně na případ Madeleine upozorňují.

Červenec 2008

Čtrnáct měsíců po zmizení Madeleine zveřejňuje portugalská policie svou závěrečnou zprávu. Uvádí, že zastavuje vyšetřování. Konstatuje také, že není schopna doložit, zda byla dívka unesena nebo zabita. Proti trojici osob, které byly v souvislosti s případem vyšetřovány, nebyly shromážděny žádné důkazy. V případě podezřelých šlo o Brita jménem Robert Murat a rodiče Maddie.

Květen 2009

Rodiče Maddie zveřejňují novou fotografii, kterou vytvořil soudní lékař a která by měla ukazovat přibližné vzezření dívky ve věku šesti let.

Duben 2011

V den osmých narozenin Madeleine, 12. května 2011, zveřejňují rodiče svou knihu o případu. Podle nepotvrzených zdrojů jim s ní pomáhala Joanne K. Rowling. Poskytla páru důležité tipy při psaní.

McCannovi jsou přesvědčeni, že jejich dcera byla unesena. Portugalská policie naopak došla k pravděpodobnému závěru, že dítě zemřelo v apartmánu a rodiče jeho tělo odstranili.

Září 2011

Na případu už nepracuje jediný policista. Jediné informace proudí od malého týmu soukromých detektivů, které si na prošetření najali rodiče. Jejich kniha se ve Velké Británii i v dalších zemích světa stává rychle bestsellerem. Vzhledem k obrovskému tlaku veřejnosti vyhoví britská vláda požadavku McCannových a nechává Scotland Yard prošetřit celý případ. O jeho obnovení však musí rozhodnout portugalská policie. Ta to však odmítá.

14. října 2013

Scotland Yard došel k určitým závěrům a v říjnu 2013 se v britském pořadu Crimewatch objevují podobizny muže, který měl být v Praia da Luz spatřen. Podle všeho mluvil tento muž německy. O dva týdny později obnovuje portugalská policie vyšetřování.

Březen 2014

Britská policie hledá muže, který mezi lety 2004 a 2006 sexuálně obtěžoval pět dívek v oblasti Algarve. Vloupával se do apartmánů, které byly obývány nejčastěji britskými rodinami. Podle Scotland Yardu měl tento muž velmi nezdravý zájem na mladých bílých dívkách.

Portugalská policie uvedla, že tato stopa byla sledována už před časem a nové stopy vedly k obnovení případu.

Červen 2014

Britská a portugalská policie provádí výkopové práce v oblasti Algarve. Prohledávána je řada pozemků v blízkosti prázdninového komplexu, kde Madeleine zmizela. Nasazeni jsou také psi. Vše bez výsledku. Vyšetřování opět končí.

Poslední podezřelý. Německá policie se domnívá, že Madeilene unesl a pravděpodobně zabil recidivista Christian Brückner.

3. června 2020

Spolkový kriminální úřad ve Wiesbadenu zveřejňuje třaskavou informaci. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje 43letého Němce Christiana Brueknera z podezření vraždy. Ten už byl v minulosti odsouzen za sexuální zneužívání dětí. Obviněný se v době činu vyskytoval v Praia da Luz. Aktuálně si odpykává delší trest.

28. července 2020

Německá policie prohledává pozemek ve městě Hannover v blízkosti místa, kde žil obviněný Christian Bruekner. Na místě našla utajený sklep.

Pátrání nadále pokračuje.

Foto: archiv rodiny McCannových

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *