Vojtěch vycouval ze svých opatření. Ukázalo se, že nebyla promyšlená

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že opravdu do důsledku se nad novými opatřeními proti šíření koronaviru jeho resort zamyslel až poté, co je veřejně vyhlásil a obratem začal čelit drtivé kritice veřejnosti, lékařů, epidemiologů a nakonec také premiéra Andreje Babiše. Byl to právě on, kdo na čtvrtek inicioval setkání s Vojtěchem a jeho týmem v čele s Rastislavem Maďarem, kde jim za nepromyšlené kroky nejprve vyčinil a následně nařídil přepracovat. Zajímavé je, že nová verze vznikla opět zřejmě na koleni a je otázkou, zda se nebude znovu měnit.

Nekonečný seznam premiéra vyděsil

Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,” uvedl na začátek jednání Andrej Babiš. Výsledkem byla tisková konference, na které ministr zdravotnictví Adam Vojtěch popíral sám sebe a to, co ještě před několika hodinami do krve hájil.

Debatovali jsme otázku škol a povinnosti, aby děti měly roušky. Jsme schopni to řešit semaforem,” řekl například Vojtěch. Proč to ale nebyl ochoten semaforem řešit sám od sebe a naopak chtěl děti ve školách vystavovat nadměrnému riziku při neodborné manipulaci s rouškami, to už nedodal.

Dokonalá otočka během 24 hodin

Tlak ze strany veřejnosti a premiéra nakonec vyústil i ve zrušení nejkritizovanější části opatření. Roušky tak nebudou povinné v komerčních provozech, jako jsou obchody, kadeřnictví nebo restaurace. Důvod této otočky už Vojtěch neupřesnil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch musel během 24 hodin revokovat to, co předtím oznamoval veřejnosti jako danou věc, o které se nebude diskutovat. Jeho už tak slabou pozici ve vládě to dále oslabilo a nebylo by překvapením, kdyby se z ožehavého křesla šéfa resortu brzy musel klidit.

Andrej Babiš s Adamem Vojtěchem by si už konečně měli přestat dělat z lidí blázny. Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí,” komentoval změny předseda ODS, Petr Fiala. “Je to jak v Pyšné princezně “odvolávám, co jsem odvolal”, ale to byla pohádka…

Adam Vojtěch nese za kroky svého úřadu politickou zodpovědnost. Pokud by ale přeci jen v jeho čele měl setrvat, musí se zamyslet nad tím, jakými spolupracovníky se obklopuje. Jeho tým pro řízení epidemie vede Rastislav Maďar, jehož práce byla zrovna shozena ze stolu a který se ani předtím nezdál být pevným v kramflecích. Na jakoukoliv kritiku na sociálních sítích navíc reaguje velmi popudlivě.

Foto: vlada.cz

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments