Ministr zdravotnictví prozradil, které skupiny obyvatel jsou koronavirem nejohroženější. Důchodci mezi ně už automaticky nepatří

Ministerstvo zdravotnictví se připravuje na podzimní úder koronavirové epidemie, který pravděpodobně přijde rychleji, než si všichni přáli. Už teď přibývá nově nakažených rekordním tempem a zdá se, že Česká republika nastupuje na neúprosnou epidemiologickou křivku, kdy za pár týdnů mohou být nakažených tisíce. Každý den.

Problém mají lidé s oslabenou imunitou

Podzim je navíc zrádný v tom, že koronavirus si bude “konkurovat” s dalšími nemocemi, které mají obdobný průběh. Nejčastěji jde o kašel, rýmu, dušnost či horečku, ale s koncem listopadu přijde také chřipková epidemie. Není přitom jisté, zda se podaří všechny lidi náležitě otestovat, což přiznává i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten uvedl, že pokud by se kapacity naplnily, budou se primárně testovat rizikové skupiny.

Při této příležitosti upřesnil, koho dnes ministerstvo zdravotnictví na základě dat, které má k dispozici, považuje za rizikového pacienta. Překvapivě už pro zařazení do rizikové kategorie nestačí být seniorem. Ukázalo se totiž, že řada zdravých důchodců koronavirus zvládá bez větších potíží. “Už dnes neplatí, že každý nad 65 let je rizikový. Primárně jsou to lidé, kteří mají oslabenou imunitu, chronické nekompenzované onemocnění, například cukrovku, kardiovaskulární, plicní chorobu, lidé po onkologické léčbě.

Očkování proti chřipce nebude stačit

Asi poprvé v historii nebude mít Česká republika dostatečné množství vakcín proti chřipce, aby pokryla poptávku, připustil také ministr Vojtěch pro idnes.cz. Podle něj doplácíme na to, že zájem o očkování proti chřipce je v Česku dlouhodobě velmi nízký, a tak se v lednu, ještě před vypuknutím epidemie koronaviru, objednalo množství pro běžnou potřebu. Jenže teď se zdá, že zájem kvůli riziku souběhu obou nemocí bude výrazně vyšší.

Podle Vojtěcha to s vakcínou proti chřipce bude nejspíše tak, že ji dostane ten, kdo k lékaři přijde jako první. Praktičtí lékaři, kteří očkování provádějí, totiž nemají možnost vakcínu schraňovat pro zvláštní případy, a pokud ji mají k dispozici, musí ji poskytnout tomu, kdo si o ní řekne. Ministr zdravotnictví však chce primárně očkovat zdravotníky, policisty a hasiče. Pak by rád přijal určitá opatření, aby se dostalo právě i na lidi z rizikových skupin.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments