Byli jsme naivní, přiznal Vojtěch poté, co v Česku rekordně přibývá nově nakažených koronavirem. Prozradil také, co nás čeká

Jedno už je v podstatě jisté: koronavirus se ve velkém vrací do České republiky a podzim bude s největší pravděpodobností krušný. Je také docela možné, že znovuzavedení epidemiologických opatření k 1. září přichází pozdě. V té době může být virus značně rozšířený a bude opět velmi pracné dostat ho pod kontrolu.

Případů bude rychle přibývat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že zvolená strategie nemusela být úplně správná. Nenaplnilo se totiž očekávání, že koronavirus v létě poleví. Pouze jsme si nějakou dobu užívali efekty přísných opatření, která platila na jaře. “Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct – naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit, možná se změnou počasí. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla. Jen pokles daný protiepidemickými opatřeními, byť poměrně krátký,” uvedl Adam Vojtěch.

Čísla nově nakažených v posledních dnech rychle rostou a v pátek dosáhla 486 nových případů, což je druhý největší nárůst za celou dobu epidemie. Epidemiologové opatrně připouštějí, že případů může rychle přibývat a že nejsme daleko od momentu, kdy jich mohou být každý den tisíce.

Ekonomika už se neuzavře

Oproti situaci na jaře je něco přeci jen jiné. V nemocnicích je zatím jen velmi málo nakažených s vážnými příznaky nemoci Covid-19. Oproti tomu v březnu a dubnu se jednotky intenzivní péče plnily poměrně rychle a evidováno bylo také velké množství úmrtí. Podle ministra Adama Vojtěcha se zdá, že virus je méně nebezpečný a nezpůsobuje vážné stavy. To však do značné míry vyvrací biochemik Jan Konvalinka, který pro Českou televizi uvedl, že není žádný důvod domnívat se, že virus je méně nebezpečný než na jaře. Nabízí jiné vysvětlení: aktuálně se testuje mnohem více mladých lidí, u kterých se koronavirus zjistí, aniž by měli nějaké příznaky. Dá se tak říct, že společnost zřejmě ještě není tak promořená jako právě v jarních měsících, kdy se také méně testovalo.

Podle Adama Vojtěcha v podstatě nezbývá než nechat koronavirus společností probíhat a pouze ho brzdit různými opatřeními. “Nechceme už život v Česku nějak omezovat, zavírat restaurace nebo něco podobného. Chceme, aby fungoval plus mínus normálně. Je tak jasné, že bude docházet k mnohem větší interakci mezi lidmi,” řekl ministr. Přiznal tak, že vláda už má svým způsobem svázané ruce a nemůže zastavit ekonomiku jako na jaře.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments