Cestovní kancelář FIRO-tour je v problémech. Připouští rušení zájezdů

Jedna z největších cestovních kanceláří v České republice hlásí potíže. FIRO-tour požádala Městský soud v Praze o mimořádné moratorium na splácení dluhů. Ten její žádosti vyhověl. Cestovka tak ale dala najevo, že je v problémech a nemá na splácení svých závazků.

Problémy už jsou příliš velké

Moratorium na splácení dluhů umožňuje odklad až na tři měsíce. V této době se FIRO-tour pokusí najít řešení svých problémů, což je ale vzhledem k opět sílící koronavirové epidemii více než nejisté. Pokud nebude schopna splácet ani poté, spadne do insolvence. V podobné situaci se nachází také aerolinky Smartwings, které o moratorium rovněž požádaly.

FIRO-tour má aktuálně v zahraničí přibližně tisíc klientů. “Jich se situace nijak nedotkne, v plánovaném termínu je dopravíme domů,” řekla pro Seznam Zprávy mluvčí cestovky Lucie Frnochová. Připustila však, že v příštích týdnech FIRO-tour bude rušit některé zájezdy. A to jak kvůli tomu, že se ekonomicky nevyplácejí, tak kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v cílových destinacích. Například Maďarsko od 1. září uzavřelo své hranice turistům z jiných zemí.

Nejistá budoucnost

Žádost, ve které FIRO-tour musela soudu nastínit svou situaci, obnažuje dramatické dopady epidemie Covid-19 na cestovní trh. Této cestovní kanceláři klesly prodeje v porovnání s loňským rokem na desetinu. Na začátku prázdnin se sice zdálo, že se sezóna alespoň částečně podaří zachránit, ale koronavirus nepolevil natolik, aby se to skutečně povedlo.

Jednáme intenzivně s úvěrujícími bankami,” uvádí FIRO-tour. Klientům zatím garantuje postup podle smluv, které s nimi uzavřela. Budoucnost cestovky je ale zcela jistě ohrožena, protože se nedá očekávat, že by lidé ve větší míře kupovali zájezdy v předstihu, takzvaně na first-moment, což je pro společnosti v cestovním ruchu důležitý zdroj prostředků i za normálních okolností. natožpak v roce, kdy jim obrat spadne de facto na nulu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments