Evropské státy se začínají znovu uzavírat. Jako první to na měsíc zkouší Maďarsko

Maďarsko se od 1. září uzavře cizincům v rámci opatření proti šíření koronaviru. Uzavírka má trvat nejméně jeden měsíc. Oznámila to vláda premiéra Viktora Orbána. Výjimky budou muset být dobře zdůvodněné a týkat se mají pouze diplomatických cest, dopravy humanitární pomoci nebo vojenských konvojů. Maďaři budou muset po návratu z ciziny nastoupit do karentény. Tu bude možné opustit pouze po dvou negativních testech.

Prioritou je fungování země

Maďarsko zatím eviduje 5511 nakažených, přičemž 614 lidí zemřelo. Tento poměr, tedy poměrně značná smrtnost, vypovídá především o tom, že se v zemi relativně málo testuje. V pátek Maďaři zaznamenali 132 nově nakažených, což je téměř třikrát méně, než jaké jsou současné denní přírůstky v České republice.

Počet nakažených stoupá a vidíme, že většina infekcí má původ v zahraničí,” uvedl šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás. Podle jeho vyjádření jsou opatření nutná, aby bylo možné bez větších problémů zahájit školní rok, ochránit obyvatele a také ekonomické fungování země.

Peníze za zájezdy se vracet nebudou

Do Maďarska se v září chystaly stovky až tisíce Čechů, kteří zde chtěli strávit dovolenou. Většina z nich už měla koupený zájezd, nejčastěji do různých termálních lázní. Česká Asociace cestovních kanceláří se k věci zatím nevyjádřila s tím, že je třeba počkat na konkrétní znění nových opatření. Je ale pravděpodobné, že peníze za neuskutečněné zájezdy se opět nebudou vracet, ale lidem bude nabídnuta alternativa, případně voucher pro pozdější využití.

Dá se přitom očekávat, že Maďarsko je jen první z řady států, který vrací tato přísná opatření, jako je právě uzavření hranic. V první vlně byla v tomto ohledu Česká republika jedna z prvních. Nyní ale vláda postupuje benevolentně a například na seznam rizikových zemí ani nezařadila Chorvatsko, které už velká část evropských zemí za problematické považuje.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments