Důchodci dostanou rouškovné ve výši 5 tisíc. Stát si na to musí půjčit 15 miliard korun

Důchodci dostanou v prosinci jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun. Oznámil to premiér Andrej Babiš po dohodě s vicepremiérem Janem Hamáčkem. Dávku obdrží starobní i invalidní důchodci.

Prosadil se kompromis

Takzvané rouškovné je už několik dní fakticky jasnou věcí, ale do poslední chvíle se hrálo o to, jak vysoké vlastně bude. Ministryně financí Alena Schillerová navrhovala 4 tisíce korun, zatímco její kolegyně z resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová chtěla seniorům dopřát 6 tisíc korun. Nakonec to dopadlo čistým kompromisem.

Opozice a odborná veřejnost kritizuje rouškovné jako nesmyslnou dotaci důchodcům, jejichž příjmy za koronakrize nebyly – na rozdíl od těch zaměstnaneckých a živnostnických – ohroženy. Přesto vláda argumentovala tak, že důchodci byli jedinou skupinou, které se nepomohlo. Na to se ale ozýval argument: nebylo proč finančně pomáhat. Zaznívaly také hlasy, aby se důchodcům pomohlo zajištěním ochranných pomůcek, případně aby se myslelo také na samoživitele. Na nic z toho ale vláda slyšet nechtěla.

Rouškovné se zaplatí z dluhu

Premiér Andrej Babiš odmítl, že by šlo o předvolební dárek důchodcům. “Není to žádná korupce, žádný úplatek, nemá to nic společného s volbami. Naše vláda má jasný cíl zlepšit situaci důchodců.” To se však dělo bez ohledu na rouškovné. V příštím roce po zákonné valorizaci vzrostou důchody výrazně nad 15 tisíc korun, což měla vláda ve svém prohlášení.

Na dotaz, kde se na rouškovné vezmou peníze, odpověděl premiér Babiš jednoznačně: “Budeme se muset dočasně zadlužit.” Pouze jednorázový příspěvek důchodcům přitom do státního rozpočtu udělá díru ve výši 15 miliard korun. Ty si vláda bude muset vypůjčit na finančních trzích, stejně jako 90 miliard korun, jež bude každoročně potřebovat navíc po zrušení superhrubé mzdy.

Jednorázovou dávku pro seniory považuji za předvolební populismus, který není zodpovědný vůči ostatním. Proč třeba nedat podobný příspěvek i dalším skupinám, třeba rodinám s dětmi? Nezaslouží si ho i ony?” řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments