Lidem vzrostou mzdy o tisíce korun. Stát si na to musí půjčit 90 miliard každý rok

Superhrubá mzda od příštího roku skončí. Čisté mzdy se budou vypočítávat opět z hrubé mzdy, jako tomu bylo před reformou v roce 2008. Vzhledem k tomu, že pro drtivou většinu zaměstnanců zůstane zachována sazba pro daň z příjmu ve výši 15 %, znamená to jediné: čisté mzdy poměrně razantně porostou. Pouze lidé s hrubým platem vyšším než 140 tisíc korun, budou z příjmu nad tuto částku odvádět daň ve výši 23 %. Jde o ekvivalent současné solidární přirážky.

Jak si lidé polepší?

  • Hrubá mzda 16 000 Kč – navýšení čisté mzdy 825 Kč
  • Hrubá mzda 21 000 Kč – navýšení čisté mzdy 1080 Kč
  • Hrubá mzda 26 000 Kč – navýšení čisté mzdy 1335 Kč
  • Hrubá mzda 36 000 Kč – navýšení čisté mzdy 1845 Kč (průměrný plat v ČR)
  • Hrubá mzda 50 000 Kč – navýšení čisté mzdy 2550 Kč
  • Hrubá mzda 80 000 Kč – navýšení čisté mzdy 4080 Kč

Premiér Andrej Babiš oznámil zrušení superhrubé mzdy a nové daňové sazby po jednání s vicepremiérem Janem Hamáčkem. Ten přitom prosazoval větší míru progresivního zdanění, ta však nakonec neprošla. Babiš také odmítl, že by tyto vládní kroky byly konány ve snaze získat hlasy v podzimních krajských volbách. “Není to žádná korupce, žádný úplatek, nemá to nic společného s volbami,” řekl Babiš.

Návrh původně nepodporovala ani Schillerová

Prosadila se přitom hojně kritizovaná verze zrušení superhrubé mzdy. Výhrady vůči tomuto způsobu, tedy zachování daňové sazby na 15 % pro drtivou většinu zaměstnanců, kritizovala v minulosti také ministryně financí Alena Schillerová jako příliš zatěžující. Státní rozpočet tímto krokem přijde o 90 miliard korun každý rok. Vzhledem ke stabilně schodkovému hospodaření si na to bude muset v příštích letech půjčovat. Schillerová se ale nakonec premiérovi nijak zvlášť nevzpírala.

Ekonomové se vyjadřovali v tom smyslu, že zrušení superhrubé mzdy bez dalšího nedává smysl, protože se tak nepomůže jen nízko a středněpříjmovým skupinám obyvatel, ale také těm, kteří mají vysoké mzdy a kteří takovou pomoc nepotřebují.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments