Smartwings a ČSA nejsou schopny splácet své dluhy. Požádaly o jejich odklad

Letecká společnost Smartwings Group, pod kterou spadají značky ČSA a Smartwings, podala u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria na splatnost svých dluhů. Důvodem je koronavirová epidemie. Žádost o dočasný odklad jim umožnil zákon známý také jako “lex covid”. Ten má přispět ke zmírnění dopadů epidemie. Firma o svém kroku informovala v tiskové zprávě.

Na provozu společností Smartwings a ČSA se nic nemění. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a nadále obnovují další linky v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních,” uvedl předseda představenstva Smartwings a jeden z akcionářů Jiří Šimáně. “Věříme, že veškeré kroky, které činíme, nám umožní úspěšně překonat tuto bezprecedentní krizi.

Smartwings se potýká s masivním propadem příjmů ze své činnosti, protože jak linkové, tak charterové lety výrazně poklesly. Firmě se zároveň dosud nepodařilo vyjednat novou úvěrovou linku, a to ani poté, co jí stát přislíbil z 80 % garantovat.

Problém spočívá podle všeho v čínském akcionáři CITIC, který drží 49,9 % akcií a na chodu společnosti se nepodílí. Nechce jí poskytnout ani potřebný kapitál. Vedení firmy má proto problém přesvědčit banky, aby úvěr poskytly. Podle neoficiálních informací se akcionáři snaží dohodnout na vykoupení podílu CITIC.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments