Číňané o Smartwings nejeví zájem. Firma má problém sehnat úvěr, bez kterého nepřežije

Mohlo se zdát, že poskytnutí státních garancí za úvěr pro dopravní společnosti, které vláda schválila přinejmenším částečně na popud letecké společnosti Smartwings, tuto firmu definitivně zachrání, jakkoliv bylo experty a opozicí tvrdě kritizováno jako riskantní. Jenže ani to podle všeho nepomohlo – Smartwings mají nadále problém najít banku, která by jim půjčila prostředky na provoz. Aerolinkám totiž v důsledku koronavirové epidemie propadly tržby až o 80 %.

Čínský problém

Jak se zdá, hlavní problém je v majoritním akcionáři v podobě čínské společnosti CITIC. Ta ve Smartwings drží 49,9 %, které zdělila po zkrachovalé předchůdkyni CEFC a od počátku o ně nejeví příliš velký zájem. V dobrých dobách to zas až tolik nevadilo, byť už loni se zbylí akcionáři dožadovali toho, aby CITIC navýšil ve společnosti kapitál, což se ale nestalo, a tak museli miliardáři Šimáně, Šmejkal a Vik dorovnávat ztráty způsobené výpadkem Boeingů 737 MAX ze svého.

V důsledku koronavirové krize se chvíli zdálo, že čínský akcionář zasedne k jednacímu stolu a bude situaci řešit. S dalšími akcionáři se dokonce dohodli na tom, že do společnosti dají stovky milionů korun, aby veřejnosti, státu i bankám bylo jasné, že o další fungování firmy mají zájem. Jenže Číňané svou část slibu nesplnili. “Konkurz si nepřejí, ochota nalít tam další peníze je však hodně malá. Teď se vyjednává o prodeji jejich podílu,” uvedl zdroj obeznámený s jednáním pro Hospodářské noviny.

Číňané záměr prodat svůj podíl ve Smartwings avizovali už dříve. Jako nejpravděpodobnější kupci se nabízejí zbylí akcionáři, od kterých CEFC v roce 2015 podíl kupovalo. Představy o současné hodnotě firmy se ale na obou stranách zásadně liší. CITIC by podíl rád prodal alespoň s minimálním ziskem. Podle Jaroslava Tvrdíka ho její předchůdce přitom kupoval za miliardu korun, a to v době, kdy se Smartwings dařilo. Dnes se jeví jako krajně nepravděpodbné, že by někdo za polovinu aerolinek miliardu zaplatil, když není jasné, zda přežijí letošní rok, natožpak ty další.

Akcionáři mohou financovat z vlastních prostředků

Čínská státní společnost o dění a situaci nejeví žádný zájem a jejich dosavadní ochota se blíží nule,” přiblížil současný stav jeden z akcionářů Smartwings, Jiří Šimáně. “Společnost nechceme nechat v žádném případě padnout. Na řešení s bankami pracujeme a v příštích týdnech bychom měli být schopni předložit EGAP žádost o podporu.

Stát je ochoten zaručit za dopravní společnosti, tedy i Smartwings, 80 % z poskytnutého úvěru. Firma si ale musí najít financující banku, která půjčku poskytne a která také ponese případné riziko 20% ztráty. Je jen důkazem toho, v jak špatné je letecká společnost situaci, když se jí takovou banku nedaří najít. Bez externího financování přitom problémy sužovaná společnost jen těžko přežije. Stále čeká na kompenzaci od Boeingu za uzemněné Maxy, kdy se za ní u amerického výrobce přimlouval i premiér Andrej Babiš. Právě tato přímluva mohla státní pomoc ohrozit, protože obsahovala tvrzení podle kterého byla firma ve špatné finanční situaci už loni.

Česká část akcionářů má přitom dostatečné prostředky na to, aby Smartwings od Číňanů odkoupila (respektive jim vrátila to, co za její polovinu zaplatili) a půjčila ji z vlastních zdrojů. Akcionářem je totiž silná skupina Unimex Group Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala, kteří se pravidelně umisťují na předních příčkách mezi českými miliardáři.

Na sociálních sítích se objevily příspěvky nespokojených zákazníků Smartwings, kteří si u společnosti koupili letenky, načež aerolinka jejich lety zrušila a prostředky jim zatím nevrátila. Podle některých názorů jde o svébytnou formu úvěrování krachující firmy, která ale může vyústit i v to, že cestující o své peníze nakonec přijdou.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *