Babiš chce důchodcům přidat jednorázově až 6 tisíc korun. Může to být už letos

Premiér Andrej Babiš překvapil prohlášením, že vážně uvažuje o jednorázové podpoře důchodců ve výši pěti až šesti tisíc korun. Příspěvku by se senioři mohli dočkat už letos, ale vyloučen není ani příští rok.

Babiš se chce zaměřit na důchodce

Podle Babiše je zapotřebí se teď zaměřit na důchodce, když v průběhu koronavirové epidemie stát podporoval zejména zaměstnance a OSVČ. “V rámci koronaviru jsme podporovali zaměstnance prostřednictvím zaměstnavatelů, takže těm teď chystáme zrušení superhrubé mzdy, dále OSVČ, lidi pracující na dohody i podnikatele. Důchodci také měli stres, prožívali těžkou životní situaci, tak jsme došli k názoru, že by si i oni zasloužili nějaký jednorázový příspěvek. Stejně, jako jsme to udělali v roce 2016. Tehdy dostali 1 200 korun,” uvedl Andrej Babiš pro deník Právo.

Čtěte také: Babiš slíbil zrušit superhrubou mzdu. Čisté platy vzrostou, víme o kolik

Pravdou ale je, že zatímco mnoha zaměstnancům a osobám výdělečně činným vypadly ze dne na den příjmy, důchody žádným způsobem zasaženy nebyly. Můžeme sice mluvit o zdražení některých věcí denní spotřeby, ale to zatím není tak významné, aby ho nedokázala pokrýt valorizace. Ostatně, zákonná valorizace pro příští rok bude činit 840 Kč. Babiš už dříve uvedl, že si dovede představit nárůst penzí ještě o dalších 500 Kč.

Jednorázový příspěvek spíše než trvalé navýšení

Teď se zdá, že by tento nárůst rád řešil právě formou jednorázového příspěvku, což státní kasu zatížilo pouze jednou a nikoliv na další roky. “Chceme splnit slib, že průměrný důchod bude vyšší než 15 tisíc korun. Příští rok bychom se měli dostat na 15 351 korun. A k zákonné valorizaci, která bude 855 korun, uvažujeme o jednorázovém příspěvku ve výši pět nebo šest tisíc korun. Ten dáme buď příští, nebo možná ještě letošní rok,” uvedl Babiš.

Čtěte také: Andrej Babiš hraje o přežití. Rozhodl se zadlužit zemi na několik generací

Už před několika dny se v médiích objevila slova Aleny Schillerové, že by důchodci mohli o Vánocích dostat příspěvek přibližně ve výši tisícikoruny. Podle Babiše to byl trochu mediální šum, protože ministryně odpovídala na otázku, zda takový příspěvek přesáhne tisíc korun, na což odpověděla kladně. Jak se teď zdá, dotace bude výrazně vyšší.

O příspěvku na důchody bude Andrej Babiš v pondělí jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Vzhledem k tomu, že i sociální demokracie chce více peněz pro důchodce, dá se očekávat na tomto tématu shoda.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments