Ministryně financí přiznala, že nemá plán, jak kompenzovat naslibované výdaje. Nakonec budeme všichni žebráci, zní z opozice

Ministryně financí Alena Schillerová přiznala, že na jejím resortu ani vládní úrovni neexistuje plán, který by nějakým způsobem počítal s kompenzací propadu státního rozpočtu poté, co se vláda bez náhrady rozhodla zrušit superhrubou mzdu a ponechat daňovou sazbu na 15 % pro drtivou většinu zaměstnanců.

Výrazný výpadek státního rozpočtu

Podle Schillerové se musíme spokojit s tím, že chystané zrušení superhrubé mzdy povede ke zvýšení spotřeby domácností, což bude mít na státní rozpočet pozitivní efekt v dlouhodobém horizontu. Ten se ale velmi těžko vyjadřuje jakýmkoliv číslem, tudíž jde pouze o odhad.

Vláda před pár dny nalezla shodu na zrušení superhrubé mzdy. Tu přitom chtěla původně zrušit spolu se zvýšením daně z příjmu na 19 %, což by propad daňových příjmů do státní kasy do značné míry vykrylo. Premiér Andrej Babiš ale nakonec prosadil nečekanou variantu, která povede k tomu, že prakticky všichni zaměstnanci budou pobírat výrazně vyšší čistou mzdu. Do hranice příjmu 140 tisíc korun se bude platit 15% a nad tuto hranici potom 23 %. Dnes je přitom efektivní zdanění zaměstnanců na 20,1 %.

Výpadek rozpočtu tak bude činit přibližně 90 miliard korun, a to každý rok. Podle odhadů ministerstva financí by to reálně mělo být více než 70 miliard korun, protože se počítá s tím, že se něco ze zvýšených mezd státu vrátí na vyšším výběru daně z přidané hodnoty.

Někdy se to snad vrátí zpět

Já samozřejmě neumím říct, a říkám to otevřeně, že to vezmu tady a tímto to vyrovnám. Prostě my jsme v situaci, kdy se nacházíme v bezprecedentní krizi, která se dá srovnat jenom s 30. lety minulého století,” uvedla Alena Schillerová. Nutno dodat, že to připustila až poté, co vláda tento návrh schválila a poslala ho do parlamentu. Zároveň – možná nechtěně – řekla, že v moment vážné ekonomické krize není něco podobného úplně dobrým nápadem.

Je to investice do spotřeby, vrátí se to ne hned, ale postupně v dlouhodobém ekonomickém růstu. Podpoříme spotřebu, lidé se nebudou bát utrácet, získají rychlý efekt a postupně se to bude vracet. Bude to samozřejmě na úkor toho, že v těch příštích letech ten schodek ještě bude vyšší,” dodala Schillerová.

Opozice si pochopitelně nemohla nechat ujít příležitost a slova ministryně okomentovat. “Na úkor schodku umí snižovat daně či zvyšovat výdaje každý nedouk. Míra neodpovědnosti této vlády vůči budoucnosti je bezbřehá. Další slušná slova nenalézám,” řekl bývalý ministr financí a současný poslanec Miroslav Kalousek. “A nakonec budeme všichni žebráci a stát bude v bankrotu. Tato vláda je vláda lichvářů, která nás všechny nažene do exekuce. Každá rodina se chová zodpovědněji než tato vláda,” nebral si servítky místopředseda KDU-ČSL, Jan Bartošek.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments