Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už nebude nakupovat v Globusu. Nelíbí se mu, že řetězec odmítá inzerovat na dezinformačních webech. Problém ale bude mít i jinde

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém oficiálním twitterovém účtu informoval o svém názoru na skutečnost, že obchodní řetězec Globus nechce inzerovat na dezinformačních webech a zároveň k tomu vyzval i ostatní. “Děkuji za informaci. Vím, kde rozhodně nakupovat nebudu,” uvedl Jiří Ovčáček.

Šlo o reakci na příspěvek obchodního řetězce Globus, který na sociálních sítích prohlásil, že nezadává inzerci dezinformačním webům a tím je nepodporuje. “Na dezinformačních webech neinzerujeme. Věříme totiž, že každý z nás má právo na svůj názor. Ale nikdo nemůže vydávat své názory za fakta. Sdílíte stejný pohled na věc? Podívejte se na aktivity iniciativy NELEŽ, která bojuje proti dezinformacím a jejímž partnerem jsme se nedávno stali,” uvádí Globus ve svém prohlášení.

Jiří Ovčáček pak ještě přiložil seznam dalších partnerů iniciativy NELEŽ. “Další pokrokové firmy, které se podílejí na této ideové aktivitě, naleznete zde. Aspoň teď vím, že konečně ušetřím za McDonalds a nebudu uvažovat o založení účtu ve Sberbank,” uvedl mluvčí prezidenta.

Pokud by si však Jiří Ovčáček prohlédl seznam partnerů opravdu pozorně, zřejmě by zjistil, že bude mít problém čerpat celou řadu služeb. Nakupovat by například nemohl ani v Kauflandu, Ikee či na Mall.cz. Účet by si nezaložil ani v Air Bank, České spořitelně, Raiffeisen Bance, Moneta Money Bance Equa Bance, ČSOB nebo Komerční bance. Nemohl by si vychutnat Plzeňský prazdroj ani Kofolu nebo zahrát hru od pražského studia Warhorse. Problém by měl zřejmě také s telekomunikačními službami, protože všichni tři operátoři (O2, Vodafone, T-Mobile) jsou členy iniciativy. Dokonce by nemohl ani zkusit štěstí v Sazce, případně si najít práci na portálu Jobs.cz až zanedlouho skončí ve funkci prezidentova mluvčího.

Experti už delší dobu vyzývají velké zadavatele inzerce, aby si dávali pozor na to, kde se jejich reklama zobrazuje. Často totiž nemusí ani vědět, že se tak děje v médiích, které publikují neověřené, nepravdivé nebo dokonce lživé informace.

Pravdou je, že současné personální obsazení Pražského hradu s podobnými weby naopak nemá problém. Prezident Miloš Zeman i jeho mluvčí v tomto ohledu hájí maximalistické pojetí svobody projevy a někdy se i na zprávy z pochybných médií odkazují.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments