Moby Dick skutečně existoval. Legendární velryba likvidovala lodě

Četli jste román Bílá velryba? Dobrodružný a zároveň filozofický román Hermana Melvilla dobyl svět. Stejně jako tohle literární dílo však svět dobýval i předobraz bílé velryby – obrovský samec vorvaně Mocha Dick. Znáte jeho skutečný příběh?

Melvillova Bílá velryba

Devatenácté století bylo dobou převratných změn. Průmyslová revoluce dosahovala svého vrcholu, věda rozkvétala, odehrávaly se dramatické společenské změny, Darwinovy teorie bouraly dosavadní lidské představy o původu světa i vztahu člověka ke zvířeti. To všechno inspirovalo tehdejší tvůrce – a mezi nimi i spisovatele Hermana Melvilla.

Zaujal ho příběh gigantického vorvaně přezdívaného Mocha Dick a také tragédie lodi Essex, která byla potopena po útoku velryby. Melvill využil tyto události pro stvoření románu, který vypráví příběh bílé velryby a jejích pronásledovatelů, ale komentuje i společenskou proměnu 19. století, filozofuje o vztahu člověka k přírodě a zabývá se i přírodopisnými a dobovými tématy.

Foto: Shutterstock

Moby Dick skutečně existoval

Vorvaň, jenž Melvilla inspiroval byl napůl albínský samec, který se v 1. polovině 19. století pohyboval v Pacifiku a Atlantiku. Podle dobových zpráv měřil přes 25 metrů a patřil k největším svého druhu. V té době byl lov velryb jednou z nejvýdělečnějších činností vůbec, a tak byl Mocha Dick, jak se tomuto vorvaňovi přezdívalo, lákavou kořistí, po které toužil snad každý, kdo kdy položil nohu na palubu rybářské lodi.

Jenže Mocha Dick nebyl žádnou bezbrannou obětí. S rybáři a jejich loděmi sváděl bitvy a obvykle vítězil. Zničil celou řadu lodí a měl na svědomí i desítky lidských životů.

Konec Mocha Dicka a začátek legendy Moby Dick

Jak dopadl kolosální světlý vorvaň, ve skutečnosti nevíme. Je možné, že byl uloven až v roce 1859 – zestárlý a zjizvený po všech bojích, kterými prošel – ale teorií je více. Ať tak či tak, díky Melvillovi žije dál v příbězích. Vždyť kdo by neslyšel o velké bílé velrybě, která v oceánu čeká na osudový boj s kapitánem Achabem?

Foto: Shutterstock, zdroj: History.com

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments