Středověká menstruace. Jaké pomůcky ženy používaly? Dnes by neobstály

Menstruace není procházkou růžovou zahradou ani pro dnešní ženy. Jak hygienu během svých dnů řešily ženy mnoho staletí před vynálezem vložek a tampónů, navíc v době, kdy nebylo běžné nosit ani spodní prádlo?

Menstruace byla relativně tabuizované téma, proto existuje jen velmi málo zdrojů, které nám mohou osvětlit, co ženy používaly. Například ve středověké literatuře se objevuje pár záznamů o tzv. krvavých hadrech. Těmto zmínkám byl sice během následujících století přisuzován jiný význam, nicméně je dost možné, že právě takto ženy hygienu během menstruace řešily.  V Oslu se nedávno našla vlněná látka z latríny, jejímž účelem dle archeologů mohla být právě absorpce menstruační krve, ale je třeba dalšího výzkumu. Existuje dokonce obraz, kdy menstruující žena drží v ruce dočervena zbarvený kus látky. Jak to tedy bylo, případně nebylo?

Co ženy určitě nepoužívaly?

V otázce menstruačních pomůcek se často setkáváme se se spoustou mýtů a populárních lží. Vzhledem k tomu, že spodní prádlo ženy nenosily až do 19. století, nabízí se možnost, že prostě nechávaly krev stékat volně a pak prádlo praly. To je nepravděpodobné, protože oblečení ve středověku bylo ručně dělané, tudíž drahé, a ani chudé, ani bohaté vrstvy si jej nechtěly záměrně špinit. Existuje také teorie, že spodní košilky byly z červené látky, potom by je krev neničila, protože by na nich nebyla vidět. Většina nalezeného spodního prádla je bílá, navíc červené barvivo bylo extrémně drahé, takže tudy cesta také nevede.

Velmi populární se jeví teorie o středověkých tamponech. Ač existují zmínky o bavlněných chomáčích používaných k čištění ženských pohlavních orgánů, jistě nebyly určeny k menstruaci, protože ve středověku se věřilo, že zadržovat krev uvnitř těla může být nebezpečné, navíc tehdejší hygienické podmínky tamponům příliš nenahrávaly.

Foto: Shutterstock

Jak vypadaly středověké vložky?

Historička Rachel Case objevila v zákonech pro klášter v Sonnenburgu z roku 1450 napsaných biskupem Nicolausem Cusanus informaci, že ženy, které mají ženskou nemoc, mají nosit lněné košile a potřebují lněná prostěradla. Těmito prostěradly byly podle všeho myšleny menší kusy lněné látky, které sloužily právě jako vložky. Jak to fungovalo prakticky?

Přeložit lněnou látku tolikrát, aby posloužila svému účelu, by bylo nepraktické z hlediska praní a sušení. Proto je dost možné, že látka sloužila pouze jako „obal“ na výplň, která měla krev pohltit lépe. Středověké vložky byly pravděpodobně dvě látky vyplněné speciálním mechem (sphagnum cymbifolium), který nejen výborně saje, ale má také antiseptické vlastnosti. Byl dokonce používán lékaři během křížových výprav k zastavení průtoku krve v bitevních zraněních. Navíc jej bylo možné vypláchnout a použít znovu. Ideální charakteristiky hygienické vložky – savá, omyvatelná, opakovatelně použitelná, rychleschnoucí a volně dostupná. Pak už jen stačilo mechem naplněnou tkaninu připevnit na pásky nebo popruhy a uvázat je kolem pasu tak, aby celá „vložka“ držela.

Všechna čest středověkým ženám, které si dokázaly velmi dobře, prakticky a ekologicky poradit.

Foto: Shutterstock, zdroj: rosaliegilbert.com

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

4 názory k článku “Středověká menstruace. Jaké pomůcky ženy používaly? Dnes by neobstály

  1. Nevíte co bylo včera pomalu, natož tak ve středověku. Baví mě ta masírka a pavěda dějepis, kdy se učí úplné nesmysly a ještě jsou z toho klasifikování. Všechny ty bitvy apd. Dějiny hlavně píšou vítězové. Co je v zápisech uvedeno se diametrálně liší od skutečnosti. Jen si připomeňte ne tak dávný rok 68.Co vás o něm učili bolševici a co pak pseudodemokraté. A skutečnost? Ani tak, ani tak. Čubrněli by jste všichni o co opravdu tehdy šlo. Stejně tak vznik Českoskovenska. Vsadím boty, že jen hrstka ví, proč tento celek vzniknul a kdo to zorganizoval. Kdo měl zájem na tvorbě tohoto státu. Ale učí se a zapsalo se něco jiného. Co znají masy. Co jim systém nabídnuk k výuce o této události. A to nejsou zas tak vzdálené dějiny a do povědomí veřejnosti se tlučou nesmysly. A tak vás systém učí o neexistujících událostech. To fakt stojí za to studovat. Marnit svůj život biflováním jakýchsi historek a k nim přiřazených letopočtů. A tak věřte, že se zaručeně ví i jak se holky praly ve středověku s menzesem. Nenávidím systém a ještě více samo nemyslící stádo. Jen papoušci co opakují co slyšeli, četli, ale nikdy neviděli a neslyšeli. Pro mě alespoň mají tyto věci výpovědní hodnotu NULA.

  2. https://cz24.news/tohle-vam-ct-zapomina-hlasit-chaos-vazena-vlado-vas-chaos-uderil-babis/

    Tohle se týká také minulosti, ač nedávne.
    Obzvláště poslední věty v článku mě pobavili, jak by si makak přál, aby všichni zapoměli na poslední dva roky. Ujišťuji, že se nezapomene.
    Ty jeho demagogie a polopravdy se nedají zapomenout.
    Proč vůbec zmiňuje nesmyslnost přijetí paskvilu, který jim trval 35 hodin? Proč se nezmiňuje o tom, že to stranicky celé podpořili vychytrale jako krysy svou nepřítomností při hlasování? Stačilo přijít a zvednout ruku proti a neprošlo by to. Alibismus, jak skrýt vlastní špínu před voliči v dalších obdobích. Asi měli hodně bolestivý menzes, že se nedostavili. Zloděj křičí chyťte zloděje.
    I o tom jsou a budou dějiny. Patřičně upravené. Ideologicky. A pak se učte dějepis a věřte jinému z dávných dob, když už ty současné neodpovídají realitě. A opět do mě s mínusama. 🤣🤣🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *