Záhadný Král Slunce. Jak mohla věrná žena porodit Ludvíkovi XIV. tmavé dítě

O věhlasném Ludvíkovi XIV. Králi Slunce, jak sám sobě přezdíval, slyšel snad každý. Dámu, která francouzskému králi stála po boku, však zná málokdo. Žena ctnostná, věrná, zbožná. Jaké tajemství skrývala?

Marie Terezie Habsburská

Španělská princezna se narodila roku 1638 španělskému králi Filipovi IV. a Izabele Bourbonské. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka, o pár let později se otec znovu oženil. S macechou si Marie Terezie prý příliš nerozuměla. Navíc výchova španělského dvora byla velmi formální a přísná. To vše pravděpodobně ovlivnilo její povahu i budoucí vystupování.

Idylické manželství?

Není žádným překvapením, že svatba Marie Terezie byla dopředu domluvena. Za Ludvíka XIV., svého bratrance, se provdala, když měla 22 let. Sňatek byl součástí Pyrenejského míru, který ukončil francouzsko-španělskou válku.

Námluvy příliš romantické nebyly, otec Marie Terezie dokonce znemožnil budoucím novomanželům pobývat při předmanželské schůzce v jednom pokoji. Traduje se, že o svatební noci Marie Terezie Ludvíka XIV. přiměla slíbit, že každou noc stráví po jejím boku. Dá se říct, že tohoto slibu se francouzský král držel, nicméně to mu neznemožnilo oddávat se mnoha nemanželským aférám. Ty Marii Terezii rozčilovaly, ale věděla, že s veřejným záletnictvím svého muže nic nenadělá.

Jak Španělka zapadla mezi Francouze?

Španělská rodačka byla údajně pro francouzský dvůr příliš „španělská“. Raději se držela v ústraní, nebyla dostatečně „in“, nemilovala inovace a změny, rozhodně by se nedala charakterizovat přívlastkem „moderní“. Velmi si rozuměla se svou tchýní, našly společnou zálibu v náboženství, modlily se spolu a navštěvovaly kláštery.

Foto: Shutterstock

A co děti?

Marie Terezie porodila svému muži celkem šest dětí, tři syny a tři dcery, nicméně dospělosti se dožil pouze prvorozený Ludvík Francouzský. Zdá se, že s rodinným životem by mělo být vše v pořádku, přesto se po francouzském dvoře šířily fámy, že Marie Terezie porodila černé dítě. Navíc později se objevil záznam o tzv. „černé jeptišce z Moretu“, která se hlásila ke královskému původu.

Vysvětlení je jednoduché. Historici se shodují, že novorozeně mělo pravděpodobně tmavě fialovou kůži v důsledku nedostatku kyslíku a bezprostředně po narození zemřelo. A pokud ona jeptiška Lousie Marie Therese měla co dočinění s královskou rodinou, šlo by spíše o výsledek záletu Ludvíka XIV.

Vzorná a bezproblémová královna

Celý život Marie Terezie jakožto manželky francouzského krále velmi trefně vystihují jeho slova v den její smrti: „Tohle je první problém, který mi kdy způsobila.“ Marie Terezie zemřela ve 45 letech na komplikace související s abscesem. Za co jí Francie může kromě role vzorné manželky poděkovat? Údajně ve Francii propagovala čokoládu, kterou sama velmi milovala. Dokonce dala plnou truhlu čokolády svému budoucímu muži jako zásnubní dar.

Foto: Shutterstock, zdroje: creativehistorian.co.uk, ancient-origins.net

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments