Zázračné zjevení ve Fátimě. Co sdělila Panna Maria pasáčkům?

Je to již více než 100 let od údajného zjevení Panny Marie ve Fátimě, přesto tento církví uznaný zázrak stále vzbuzuje zvědavost, otázky a možná i hrůzu. Na sklonku 1. světové války spatřili tři pasáčci překrásné a jasně zářící zjevení, ve kterém poznali Pannu Marii. Přízrak za nimi chodil i v následujících měsících a svěřoval jim svá proroctví. Poslednímu zázraku ve Fátimě bylo přítomno 70 000 svědků.

Zjevení ve Fátimě

Všechno začalo 13. května 1917. Tři navzájem příbuzné děti spatřily u portugalské vsi Fátima zjevení Panny Marii. Ta jim sdělila, že bude na stejné místo přicházet každý 13. den v měsíci a svá slova dodržela. Děti tak v dalších měsících vídali Pannu Marii pravidelně a naslouchaly jejím radám, varováním a proroctví.

Největší zvědavost způsobují takzvaná tři fátimská tajemství, někdy také nazývaná jako fátimská proroctví. Děti oznámily, že jim zjevení vyjevilo tři velká tajemství, ale odmítaly sdělit, o co šlo.

Vyvrcholení zázraku: 13. října 1917

Zpočátku se děti potýkaly s nedůvěrou a výsměchem. Jenže zvěsti o jejich náboženských zážitcích se šířily dál a do Fátimy začaly proudit davy poutníků. 13. října 1917 se na místě, kde se Panna Maria zjevovala, sešlo na 70 000 lidí, včetně novinářů a reportérů. Podle výpovědí všech přítomných se v jednu chvíli zatažené nebe, ze kterého celý den pršelo, roztrhalo, vystoupil z něj jasný sluneční kotouč, který rotoval a tančil po obloze. Všichni, kteří předtím zmokli, zázračně oschli.

Přestože se vědci pokoušeli tento zvláštní nebeský úkaz vysvětlit, nikdy se jim to zcela nepodařilo.

Foto: Shutterstock

Tři fátimská tajemství

Co tedy předpověděla Panna Marie? Dodnes to není zcela jasné. Dvě z dětí se totiž nedožily dospělého věku – ostatně i jejich smrt byla údajně zjevením předpovězena. Dívka Lucía se stala jeptiškou a až o mnoho let později sepsala proroctví, která děti údajně ve Fátimě slyšely.

Podle jejích vzpomínek se jednalo o popis pekla a o rady, jak se hříšníci mohou z pekelných hrůz vykoupit. Nejzáhadnější je třetí tajemství, které katolická církev dlouhou střežila. K jeho zveřejnění došlo v roce 2000. Proroctví není zcela jasné, ale zdá se, že předpovídá zavraždění římského biskupa, tedy papeže.

Nenechala si však Lucía některá tajemství pro sebe? Pamatovala si i po letech a při vážné nemoci všechno, co jako dítě zažila? A řekla katolická církev veřejnosti opravdu všechno? Fátimský zázrak zůstává stále zahalen tajemstvím a dráždí zvědavost všech záhadologů i věřících.

Foto: Public Domain, zdroje: Wikipedia, Washington Post

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments