Větší tragédie než Titanic. Způsobili ji Rusové a zabili 9000 lidí na palubě

O Titanicu slyšel každý, přitom na jeho palubě zahynulo „jen“ 1500 lidí. Katastrofa, o které bude řeč, si vyžádala odhadem 9000 obětí, z toho asi polovinu dětí. Šlo o potopení lodi Wilhelm Gustloff, ke které došlo 30. ledna 1945.  

Trocha historie

Wilhelm Gustloff byla loď pokřtěná samotným Adolfem Hitlerem v roce 1937. Původně měla sloužit k propagaci dostupných volnočasových aktivit pro německé dělníky v Říši. Měřila 200 metrů a vážila 25000 tun, zkonstruována byla pro přibližně 1900 lidí. Za necelý rok a půl své éry jakožto výletní lodi absolvovala 50 plaveb.

Vše se změnilo s nástupem 2. světové války. Loď rok sloužila jako nemocniční loď, v listopadu 1940 pak zakotvila v Gdyni a 4 roky fungovala jako kasárna pro posádku ponorek.

Operace Hannibal

Koncem ledna 1945 Hitler kvůli nátlaku Rudé armády dovolil německé armádě a civilistům ustoupit do Německa. Všechny pozemní cesty však už byly odříznuty, proto velitel námořnictva velkoadmirál Karl Dönitz zahájil operaci Hannibal, největší námořní evakuaci v historii. Během 15 týdnů došlo k návratu téměř dvou milionů německého vojenského personálu a civilních uprchlíků, prováděly ji námořní a obchodní plavidla z východního Pruska. Jedním z nich byla i loď Wilhelm Gustloff.

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-L12214 / Augst / CC-BY-SA 3.0

Osudová plavba

V poledne 30. ledna 1945 Wilhelm Gustloff vyplul směrem k německé námořní základně v baltském přístavním městě Kiel. Přestože byl Gustloff doprovázen pouze jednou malou motorovou lodí, příkaz zněl jasně: vydat se na cestu! Přitom podmínky se vůbec nedaly označit za ideální. Kapitán mohl volit mezi jízdou mělčinou podél pobřeží, což znamenalo vystavit loď minám, nebo plavit se v hloubce, kde se mohli stát snadnou kořistí pro ponorky. Friedrich Petersen si vybral vydat se na hlubinu, navíc přímou čarou místo strategičtější klikaté cesty. Loď odmítl rozjet na maximální rychlost, protože se obával, že to čtyři roky nečinné motory neutáhnou, a i v noci pluli s pomocí navigačních světel, protože zuřila sněhová plískanice.

Stalo se jen to, co se dalo čekat. V sedm hodin večer loď zpozorovala sovětská ponorka S-13, které si posádka Gustloffu nevšimla. Ve 21:16 ponorka vypálila 4 torpéda, z nichž 3 zasáhly levobok lodi. Škody byly natolik rozsáhlé, že se německá loď potopila do hodiny. Záchranné čluny byly buď zamrzlé nebo z důvodu naklonění lodi nepřístupné. Většina lidí se utopila na umrzla, zachráněno jich bylo maximálně 1000.  

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-H27992 / Sönnke, Hans / CC-BY-SA 3.0k

Zdroj: historyofyesterday.com

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments