Větší tragédie než Titanic. Způsobili ji Rusové a zabili 9000 lidí na palubě

O Titanicu slyšel každý, přitom na jeho palubě zahynulo „jen“ 1500 lidí. Katastrofa, o které bude řeč, si vyžádala odhadem 9000 obětí, z toho asi polovinu dětí. Šlo o potopení lodi Wilhelm Gustloff, ke které došlo 30. ledna 1945.  

Trocha historie

Wilhelm Gustloff byla loď pokřtěná samotným Adolfem Hitlerem v roce 1937. Původně měla sloužit k propagaci dostupných volnočasových aktivit pro německé dělníky v Říši. Měřila 200 metrů a vážila 25000 tun, zkonstruována byla pro přibližně 1900 lidí. Za necelý rok a půl své éry jakožto výletní lodi absolvovala 50 plaveb.

Vše se změnilo s nástupem 2. světové války. Loď rok sloužila jako nemocniční loď, v listopadu 1940 pak zakotvila v Gdyni a 4 roky fungovala jako kasárna pro posádku ponorek.

Operace Hannibal

Koncem ledna 1945 Hitler kvůli nátlaku Rudé armády dovolil německé armádě a civilistům ustoupit do Německa. Všechny pozemní cesty však už byly odříznuty, proto velitel námořnictva velkoadmirál Karl Dönitz zahájil operaci Hannibal, největší námořní evakuaci v historii. Během 15 týdnů došlo k návratu téměř dvou milionů německého vojenského personálu a civilních uprchlíků, prováděly ji námořní a obchodní plavidla z východního Pruska. Jedním z nich byla i loď Wilhelm Gustloff.

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-L12214 / Augst / CC-BY-SA 3.0

Osudová plavba

V poledne 30. ledna 1945 Wilhelm Gustloff vyplul směrem k německé námořní základně v baltském přístavním městě Kiel. Přestože byl Gustloff doprovázen pouze jednou malou motorovou lodí, příkaz zněl jasně: vydat se na cestu! Přitom podmínky se vůbec nedaly označit za ideální. Kapitán mohl volit mezi jízdou mělčinou podél pobřeží, což znamenalo vystavit loď minám, nebo plavit se v hloubce, kde se mohli stát snadnou kořistí pro ponorky. Friedrich Petersen si vybral vydat se na hlubinu, navíc přímou čarou místo strategičtější klikaté cesty. Loď odmítl rozjet na maximální rychlost, protože se obával, že to čtyři roky nečinné motory neutáhnou, a i v noci pluli s pomocí navigačních světel, protože zuřila sněhová plískanice.

Stalo se jen to, co se dalo čekat. V sedm hodin večer loď zpozorovala sovětská ponorka S-13, které si posádka Gustloffu nevšimla. Ve 21:16 ponorka vypálila 4 torpéda, z nichž 3 zasáhly levobok lodi. Škody byly natolik rozsáhlé, že se německá loď potopila do hodiny. Záchranné čluny byly buď zamrzlé nebo z důvodu naklonění lodi nepřístupné. Většina lidí se utopila na umrzla, zachráněno jich bylo maximálně 1000.  

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-H27992 / Sönnke, Hans / CC-BY-SA 3.0k

Zdroj: historyofyesterday.com

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

14 názorů k článku “Větší tragédie než Titanic. Způsobili ji Rusové a zabili 9000 lidí na palubě

  1. Paní Bordovská neví, o čem píše, anebo využívá protiruské hysterie, přikrmované dalšími a dalšími články podobného ražení, aby si také přihřála polívčičku. V té době loď Wilhelm Gustlöff (mimochodem: správně je Wilhelm Gustlöff, nikoliv  Wilhelm Gustloff – paní Bordovská by si měla doplnit vzděláni) již dávno sloužila k dopravě německých vojáků. 30.1.1945 byli na palubě gestapáci s rodinami, vyšší hodnostáři vojenského personálu (také s rodinami), hodnostáři SS, vojáci wermachtu
    a další. Na lodi byly necelé čtyři tisíce vojáků wermachtu, potom gestapáci, SSáci a zbytek civilisti, tj. rodiny s dětmi. Ani ty počty dětí tedy nevycházejí. Jako loď, která byla využívaná delší dobu právě jako vojenská a nebyla označená jako sanitární (a toto označení by bylo v tomto případě v rozporu s Ženevskými dohodami), byla poslána ke dnu. Paní Bordovská by taky mohla napsat článek, kolik rodin s dětmi právě ti nevinní Němci pověsili, postříleli, nahnali do stodol a zapálili atd. atd.
    Ale Paní Bordovskou chválím za pravopis i slohovou úpravu.. Vymyká se ze současného trendu žurnalistiky, kdy mnohá jelita v rouše redaktorském nasypou tolik chyb, že by žák páté třídy ŽŠ dostal kouli jako hrom. Jako do leva, do prava apod., kdy při svém podprůměrném vzdělání i intelektu nejsou schopni rozlišit předponu od předložky a mnohdy jsou věty tak zkomolené, že by se v tom (hovorově řečeno) ani prase nevyznalo.

    1. Zcela správně, kapitán Marinesko jednal dle pravidel vedení války. To potvrzují všichni odborníci, co však čekat od primitivní pisatelky.

    2. Ono se říká ryba smrdí od hlavy ! Bývalý premiér Bureš neumí česky vůbec a nikomu to nevadilo. Kdyby se psal diktát z češtiny to by byla bomba jak BRNO u Bureše-Babiše a to že neumí česky je to nejmenší on navíc krade a je to bonzák Stb ani to lidem nevadí tak co nějaký pravopis ?

  2. Je až smutné číst tyto bláboly poplatné dnešní době.Kdo seje vítr,sklízí bouři!Většina autorů těchto tendenčních článků se narodila po roce 1989 a je vyškolena proti všemu ruskému.Potopení této německé lodi je proti tomu co nacisté napáchali v Sovětském svazu jen malá epizoda.Už jen čekám,kdy naši novináři či novodobí historici začnou oslavovat Hitlera s Himlerem a Heydrichem.Jeden takový magor už tu žije v Řeporyjích,který staví pomníky Vlasovcům,kteří bojovali po boku nacistů a až když jim teklo do bot,tak rychle obrátili.Zkrátka,lotr nebo hrdina,my jsme jedna rodina.

    1. Pokud jde o pomník v Řeporyjích a to nejsem stoupenec ODS ani Novotného. Zapomíná se,že Vlasovci značně a podstatně pomohli při boji Pražanů proti Němcům v květnových dnech roku 1945. Jistě obrátili se na druhou stranu ale pomohli Pražanům a to je podstatné. Zda by měli mít pomník či nikoli je možná sporné podle někoho ano podle někoho ne je to stejné jako socha Koněva. Stála tu 40 let a kdo byl Koněv ? Taky zločinec a vrah. Pro primitivní a zaslepené komunisty osvobodil Prahu (protože to Rusové zakázali Amíkům ti mohli být v Praze už 7.5. večer) ale pro některé lidi to je sprostý vrah. Vojska pod jeho vedením vraždila v Budapešti i ženy a děti v roce 1956.To ovšem komunisty nezajímá. Oni mají svojí pravdu. Takže s tím pomníkem Vlasovcům je to sporné.Když tady stal 40 let vrah a zločinec Koněv proč by tu nemohl stát pomník Vlasovcům ?

    2. Jo a to jsem zapomněl že ten bolševický general Koněv vypracoval plán na přepadení naší země v roce 1968 ! A můžete mudrovat Bláho !!

        1. Primitivové vašeho typu mám na háku. Já se na rozdíl od vás snažím být objektivní. Když chráníte a obhajujete vraha a zločince ,který nechal vraždit děti i ženy a navíc chystal přepadení naší země dokazujete co jste zač. Lidský odpad !!

  3. No já myslím, že měli zůstat Němci sedět doma na zadnici a nic by se jim nestalo. Rozpoutali zlo a a toto byl důsledek. Líto nepřítele mi není. Chtěli nás zlikvidovat, zasadili vítr a sklidili bouři. Nikdo je nezval.

  4. Wilhelm Gustloff byla vojenská loď a byla v čase potopení vyzbrojena protiletadlovými kanóny. Čili legitimní cíl pro útok sovětské ponorky. Že tam byli i civilisté, včetně dětí, bylo v režii Němců, kapitán sovětské ponorky to možná mohl tušit, ale na to se ve válce nehraje.
    Jméno lodi je dobře čitelné na fotografii, takže je v článku napsáno správně. Dostala ho po Švýcarovi, který byl nadšený nacista.

  5. Je mi líto. F. Gustloff byl buď vojenská loď vezoucí civilisty, nebo civiliní loď vezoucí vojáky a vojenský kontraband. To je jedno, obojí je prodle příslušných mezinárodních smluv nepřípustné a taková loď je naopak legitimním cílem.
    Navíc s tou lodí utonuli němečtí ponorkáři, speciálně cvičení na ponorky s motory, poháněnými směsí nafty a peroxidu vodíku (lepší parametry mají už jen ponorky atomové). Němci museli na tyto ponorky narychlo stáhnout a přecvičit jiné ponorkáře, a to zachránilo mnoha vojákům Spojenců životy, protože tyhle ponorky mohly řádit jak tyfus ve spojenecké přepravě z Velké Británie na kontinent a byly tehdejšími prostředky proti ponorkám téměř nezničitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *