Život dětí ve středověku a starověku. Nález značí hrozivé zacházení

Dnes si neumíme představit, že by naše děti v mladém věku pracovaly v dolech nebo vykonávaly těžkou práci na poli. Ve starověku a středověku to byla bohužel běžná realita. Archeologické nálezy ukazují, že ani práce na stavbě středověkých hradů nebyla pro děti výjimkou. Život v tehdejších dobách, především pro chudou vrstvu obyvatelstva, byl těžký a úmrtnost dětí vysoká.

Děti ve starověku

Ve starověku bylo běžné, že děti nechodily do školy. Nejčastěji se učily od rodičů praktickým dovednostem, které mohly využít v běžném životě. Chlapci chodili s otci na pole a pomáhali s rodinným hospodářstvím, dívky se učily vařit, vyšívat a starat se o teplo domova.

V Řecku byla situace pro děti o něco horší. Dítě nebylo považováno za člověka prvních 5 dní jeho života. V této lhůtě se mohli rodiče rozhodnout, že dítě nechtějí, a odložit ho do pouště. Občas se stalo, že se takového sirotka ujmul někdo jiný, bohužel se v mnoha případech z dítěte stal otrok. V celém starověku bylo otroctví běžné a děti musely vykonávat těžkou práci od útlého věku. 

Chlapci byli v Řecku posíláni v mladém věku na vojenský výcvik, aby se z nich stala posila armády a dívky se často musely provdat za o mnoho staršího muže. Jejich údělem bylo rodit řecké válečníky.

Foto: Shutterstock

Děti ve středověku

Ve středověku byl velký rozdíl mezi dětmi šlechty a movitých měšťanů, kterým se dostalo vzdělání, a dětí z chudých rodin. Ty byly často nevzdělané a musely pomáhat v domácnosti hned, jak jim to věk dovolil. Začalo se snadnější prací jako bylo sbírání vajíček, pomoc se sourozenci nebo s domácností. Starší děti  pracovaly na poli a pomáhaly s rodinnou ekonomikou. Některým dětem z chudých rodin se dostalo vzdělání díky církvi. Nebylo to ale úplně běžné a navíc byly při studiu často bité. 

Časopis Nature uvedl, že děti již v 6 letech těžily sůl, vyráběly hliněné nádoby a otisky malých dětských rukou byly nalezeny i na cihlách středověkých hradů. Při vykopávkách v Hallstatu byly nalezeny malé čepice a krumpáče, což svědčí o dětské práci v dolech. Není divu, že dětská úmrtnost byla ve středověku vysoká.

Foto: Shutterstock, zdroje: Local Histories, Medieval Chronicles

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments