V roce 536 zavládla temnota. Slunce přestalo svítit na 18 měsíců, přišla katastrofa

V posledních pár letech jsme si toho jako lidstvo prožili skutečně hodně, ale byly i temnější doby. Který rok je považován za nejhorší, který lidstvo zažilo? Harvardský profesor historie Michael McCormick je přesvědčen o tom, že to byl rok 536. Nejhorší možný rok, kdy žít. Co se tehdy vlastně stalo?

Záhadná mlha, která přišla přes noc, zastínila slunce

V roce 536 se stalo něco, co si málokdo z nás umí představit. Slunce přestalo na dlouhých 18 měsíců svítit, což způsobilo hladomor a rozsáhlou ekonomickou krizi. Následky vulkanické zimy, jak se někdy události říká, byly skutečně děsivé a dramatické. Slunce bylo stěží vidět. Podle svědectví vypadalo neustále jako v zatmění. Pokud si máme představit dobu temna, byl to právě tento rok. 

Změna nastala přes noc. Z ničeho nic bylo slunce zahalené mlhou. Sice každý den pár hodin svítilo, ale nevydávalo jas ani teplo. Byzantský historik Procopius napsal: „Slunce vydávalo své světlo bez jasu, jako měsíc po celý rok”. Přišlo ochlazení a lidé marně čekali na teplé měsíce. V Číně a Mezopotámii v létě dokonce padal sníh. Většina úrody umrzla, lidé neměli co jíst a umírali po tisících. Chladné období trvalo dalších deset let. Lidé pocítili skutečnou beznaděj a mnoho z nich věřilo, že se blíží konec světa.

Foto: Shutterstock

Dlouho se nevědělo, co tuto událost způsobilo

O tom, co se vlastně stalo, se dlouho vedly vášnivé diskuze. Některé teorie spojovaly mlhu, která zahalila Evropu, Blízký východ a Asii, s asteroidem nebo kometou. V posledních letech se vědci shodli, že nejpravděpodobněji byla mlha způsobená erupcí vulkánu na Islandu, při které bylo do vzduchu vychrleno velké množství sopečného popela.

Jisté je, že těchto tragických 18 měsíců bylo jen začátkem dalších katastrofických událostí. K období chladna, hladomoru a ekonomické krizi se přidaly morové epidemie, které usmrtily čtvrtinu Byzantské říše. Lidstvo se z těchto událostí vzpamatovávalo dlouho a někteří historici věří, že právě rok 536 byl začátkem konce některých říší. 

Foto: Shutterstock, zdroje: History, BigThink

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments