Koronavirová pandemie sužuje svět už rok a půl. V průběhu tohoto období se střídala horší období s lepšími. Aktuálně se nacházíme v příznivější periodě, která by podle některých expertů už mohla víceméně vydržet, a to především díky vakcínám, jimiž se podařilo proočkovat velkou část evropské populace.
Ne všichni jsou ale tak optimističtí. Řada odborníků se stále snaží upozornit na to, abychom na vakcíny nespoléhali až příliš a řídili se především základními pravidly prevence. Zároveň upozorňují, že samotný virus se může nadále měnit prostřednictvím mutací, v důsledku kterých budou současná opatřená neúčinná.
Podle jednoho z nejpovolanějších expertů, ředitele společnosti Pfizer, jež vyrábí dominantně používanou vakcínu Comirnaty, je spíše otázkou času, kdy se objeví varianta, která bude vůči očkování imunní. “Pokaždé, když se objeví nová varianta, naši vědci si s ní poradí. Zkoumají, zda může být odolná vůči vakcíně. Zatím jsme žádnou takovou neidentifikovali, ale je pravděpodobné, že se objeví,” uvedl Albert Boura v televizi Fox News. Jak už se ukázalo v minulosti, agresivní mutace získávají rychle navrch a takováto varianta by se tak rychle rozšířila po celém světě, a to obzvlášť tam, kde už se lidé domnívali, že mají vyhráno.
Na druhé straně však šéf Pfizeru nabídl i nadějnější vyhlídky pro tento případ. Jeho společnost prý nelení a urychleně pracuje na možnostech, jak takovým variantám čelit. “Nastavili jsme proces, v rámci kterého budeme mít do 95 dní od identifikace nové varianty k dispozici vakcínu šitou na míru,” uvedl Albert Boura.

To jsou jistě dobré zprávy, na druhou stranu však nevylučující to, že epidemie koronaviru s největší pravděpodobností ještě neřekla poslední slovo. Ačkoliv se vědci Pfizeru a jistě i dalších společností budou snažit sebevíc, vždy budou o krok za virem. Pokud do tří měsíců od odhalení nové varianty dokáží přinést aktualizovanou vakcínu, znamená to, že tato varianta už bude masivně rozšířená a bude opět plnit nemocnice, a to i již očkovanými jedinci. Následně se bude muset rozjet další masivní kolo očkování, a jak vidíme i u nás, očkovat nelze všechny okamžitě, ale trvá to řadu měsíců. Dalším problémem by potom zřejmě byla nedostačující výroba nového typu vakcín. Navíc dodejme, že západní svět už je sice do značné míry proočkován, ale rozvojové země zatím pořádně nezačaly očkovat ani stávajícími vakcínami.
Albert Bourla přitom není jediným, kdo se nové mutace obává. “Očkovací látky fungují skutečně dobře, protože nás chrání před vážnými chorobami a úmrtím, ale jsou tu velké obavy, že další varianta, která se objeví, může být potenciálně imunní vůči vakcínám,” uvedla ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC), Rochelle Walenskyová.
Foto: Shutterstock