Princ William zasáhl v Afghánistánu. Z rukou Tálibánu na poslední chvíli vyrval ceněnou kořist

Jak se zdá, při evakuacích z Afghánistánu, které probíhaly koncem srpna, musel v USA a Velké Británii přiložit ruku takřka každý. Pomohl také princ William, vévoda z Cambridge. Ten dokázal na poslední chvíli vyrvat z rukou Tálibánu ceněnou kořist v podobě svého afghánského přítele, kterého znal ze své služby u armády. Známému umožnil britský princ projít skrz letištní kontroly na letišti v Kábulu a nástup do jednoho z posledních evakuačních speciálů, jak uvedl deník The Daily Mail.

Princ William jednal neprodleně poté, co se o situaci svého starého přítele dozvěděl. Poznal ho během studií na Královské vojenské akademii v Sandhurstu. Afghánec čelil kvůli své dlouhodobé spolupráci s britskou armádou té nejhorší mstě, která by pravděpodobně dopadla i na jeho širokou rodinu. Ukázalo se totiž, že Tálibán nedodržuje svůj slib a jde tvrdě po spolupracovnících spojenců i bývalého afghánského režimu.

Princ aktivizoval příslušníka královské stráže Roba Dixona, který následně kontaktoval britskou posádku umístěnou v Kábulu. Ta následně dotyčnému Afghánci a jeho rodině umožnila vstup na letiště a do evakuačního letu.

Vévodu ocenil bývalý výsadkář, major Andrew Fox. Podle něj se princ William zachoval zcela příkladně. “Jednal v souladu s hodnotami, které nás učí armáda. Loajalita, respekt k druhým a všechny ty další dobré věci. Trénují nás, abychom pomáhali tam, kde můžeme,” uvedl Fox.

Přestože Britové dostali z Afghánistánu 15 tisíc lidí, převážně svých afghánských spolupracovníků, bohužel se nepodařilo pomoci všem zájemcům o evakuaci. Termín pro odchod ze země byl totiž stanoven na 31. srpna. Je otázkou, zda se dotyčné podaří ze země dostat nějakým jiným způsobem, ale odborníci jsou k této možnosti spíše skeptičtí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments