Muž dostal vakcínu Pfizer. Po obou dávkách utrpěl nepříjemný vedlejší účinek

Přestože jsou vakcíny proti covidu považovány za účinné a bezpečné, je již známou skutečností, že se v některých případech neobejdou bez vedlejších účinků. Ty jsou obvykle velmi mírné, ale mohou být i vážnější a především velmi nepříjemné.

Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nevolnost, zimnice či mírná horečka, jak uvádějí data amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). Nová studie však dává do souvislosti vakcínu Pfizer s takzvanou Bellovou obranou.

Výzkum, který byl publikován v časopise BMJ Case Reports, podrobně popisuje případ 61letého pacienta, který byl přijat na pohotovost poté, co začal slintat, ztratil schopnost zavřít pravé oko a nemohl hýbat pravou částí čela. To vše asi pět hodin poté, co mu byla podána první dávka vakcíny Pfizer. CT vyšetření ani krevní laboratoř neodhalili nic znepokojivého. Lékaři však nakonec muži diagnostikovali Bellovu obrnu, která způsobí ochrnutí svalů ve tváři a je ve většině případů dočasná. Předepsali mu steroidy, které mu pomohly zcela se tohoto nepříjemného stavu zbavit.

Tím to ale neskončilo. Zpráva totiž dále uvádí, že dva dny po podání druhé dávky Pfizeru byl pacient do nemocnice přijat znovu, a to s ještě vážnějším průběhem obličejové obrny. “Výskyt epizod bezprostředně po každé dávce vakcíny silně naznačuje, že Bellovu obrnu můžeme připsat vakcíně Pfizer-BioNTech, i když příčinnou souvislost nedokážeme určit,” konstatuje hlavní autorka studie Abigail Burrowsová.

Pacient, který zároveň trpěl nadváhou, měl vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovku 2. typu, se nakonec téměř zcela zotavil. Lékaři mu následně doporučili, aby případné další očkování mRNA vakcínami konzultoval s lékařem, který dokáže zohlednit riziko a přínos každé vakcíny.

Nejde zdaleka o první případ Bellovy obrny po očkování vakcínou Pfizer. V průběhu třetí fáze klinických studií tento vedlejší účinek ohlásili čtyři dobrovolníci. V České republice je známý případ stomatologa Romana Šmuclera, kterému po očkování rovněž dočasně ochrnula tvář. Před pár dny pro CNN Prima News uvedl, že mu obličej ani dva měsíce poté nefunguje na sto procent.

Foto: Shutterstock, zdroj: BMJ Case Reports

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments