Očkovaní Češi se respirátorů nezbaví, shodují se experti. Není vyloučeno, že se budou muset znovu testovat

O tom, že koronavirovou nákazu budou přenášet i očkovaní lidé, se před pár měsíci pouze spekulovalo a mnozí to nesprávně označovali za další konspirační teorii. Dnes už jde o očividný poznatek, kterému bude třeba přizpůsobit další strategii boje s covidem. Bohužel to znamená, že návrat k normálnímu životu se odsouvá i pro ty, kdo vakcinačním procesem prošli. Jednoduše proto, že navzdory tomu mohou nakazit někoho dalšího.

Už když se očkování rozjíždělo, hovořilo se o tom, že po druhé dávce vakcíny by snad lidé mohli odložit jinak povinné respirátory a roušky. Tento krok však vycházel z předpokladu, že očkovaní nebudou virus šířit dále, což se nepotvrdilo. Také proto pro ně stále povinnost nošení respirátorů platí a nezdá se, že by se na tom mělo něco v blízké budoucnosti měnit.

Určitě bychom se jednou mohli dostat k tomu, aby očkovaní mohli sundat roušky a respirátory. V tuto chvíli pro to ještě nejsem,” uvedl pro Lidové noviny epidemiolog Petr Smejkal. Chvíle, kdy by mohlo dojít k odložení ochranných pomůcek, by mohla nastat jakmile se podaří dosáhnout významně vyšší míry proočkovanosti, než jakou vidíme dnes. To by mělo snížit virovou nálož v populaci a zrušení povinnosti nosit respirátory by pak mohlo být všeobecně bezpečné.

S takovým postupem souhlasí také viroložka Ruth Tachezy. “V městské hromadné dopravě a ve veřejných podnicích, kde se pohybuje více lidí, je respirátor určitě namístě i u očkovaných. Už z principu, že máme spoustu neproočkovaných a i jako očkovaný může člověk nákazu přenášet bezpříznakově, to se nedá zcela vyloučit.

Nošení respirátorů očkovanými má ale ještě jeden efekt. Žádná vakcína totiž není stoprocentní, a přestože ty koronavirové vykazují dosud poměrně značnou účinnost vůči těžkému průběhu nemoci, což je hlavní, v některých případech nemusí fungovat tak dobře, jak uvádí statistika. “U lidí, kteří jsou starší nebo mají oslabený imunitní systém, je účinnost očkování mnohem nižší. Klidně může být padesátiprocentní nebo šedesátiprocentní místo 90 procent,” vysvětluje imunolog Václav Hořejší.

Není přitom vyloučeno, že se vrátí také povinnost testovat již očkované osoby. Opět proto, že vakcína chrání sice je samotné, ale virus mohou dále šířit. “Já bych naočkované neomezovala karanténou, ale měli by nosit respirátory a měli by se ale určitě jít přetestovat s odstupem od rizikového kontaktu. Restrikce bych trochu uvolnila, protože šance, že se nakazili, je malá. S respirátorem je šance, že by nakazili někoho jiného, téměř nulová. Kontrola testem by být měla,” uvádí viroložka Tachezy pro Lidové noviny.

Jak ale ukazuje aktuální případ nakažených olympioniků, i očkovaní lidé se mohou koronavirem nakazit poměrně jednoduše. Příklad japonské praxe potom jednoznačně říká, že očkování zkrátka nestačí a nemělo by zbavovat povinnosti nechat se otestovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lidové noviny

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments