Na koronavirus zemřel první pes. Jsou domácí zvířata v ohrožení?

Ovčák Buddy byl prvním psem, který byl ve Spojených státech amerických pozitivně testován na koronavirus. Jeho stav se v poslední době zhoršil natolik, že ho musel nechat jeho majitel uspat. Kromě toho však německý ovčák trpěl také nádorovým onemocněním, které mohlo ke zhoršení stavu přispět.

Koncem května byl Buddy testován pozitivně na koronavirus coby první pes v USA. Jeho majitel Robert Mahoney se virem nakazil už předtím a pravděpodobně od něj se nakazilo také zvíře.

Na konci už bylo Buddymu tak špatně, že jeho majitelům Robert a Allison Mahoneyovi ze Staten Islandu nezbylo nic jiného, než ho nechat uspat. Sedmiletý pes trpěl těžkými dýchacími problémy a vykašlával dokonce krevní sraženiny. Vzhledem k tomu, že Buddy měl také nádorové onemocnění lymfatických uzlin, není stoprocentně jasné, zda lze zdravotní problémy přisuzovat pouze nemoci Covid-19. Jejich podstata tomu ale nasvědčuje.

Buddy byl láskou našich životů. Naplňoval nás obrovskou radostí. Stále to nedokážu pochopit,” řekla Allison Mahoney magazínu National Geographic, který na případ upozornil.

Jak nebezpečný je koronavirus pro zvířata?

Zvířata na koronavirus reagují velmi odlišně. Například kočky a fretky jsou vůči němu náchylnější, naopak psi o něco méně. Vyplývá to ze zkoumání německého Friedrich-Loeffler-Institutu, který se zabývá zdravím zvířat.

Dosud se zvířata po celém světě na koronavirus testovala jen minimálně. Veřejně známo je 15 případ. Mezi nakaženými zvířaty jsou vedle koček také tygr nebo lev. Dosavadní stav poznání přitom nenasvědčuje tomu, že by se koronavirus přenášel ze zvířat na člověka, ale že se tak děje právě naopak.

Podle veterinářů není nutné nechat zvířata na koronavirus testovat preventivě. Test by měl být proveden pouze u zvířat, která se setkala s někým nakaženým a mají zdravotní problémy.

Foto: Freepik