Rizikové faktory rakoviny, které téměř nikdo nezná. Přitom je lze snadno omezit

Kouření, nezdravé jídlo, nadváha – to jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny, které zná prakticky každý. Ale vedle toho existují zdroje nebezpečí, o kterých vlastně nikdo netuší. Může to být krém, který si každé ráno nanášíte na obličej, příliš horký hamburger nebo rutina za volantem. Za některými každodenními činnostmi se skrývá zvýšené riziko, že kvůli nim onemocníte rakovinou.

Místo u okénka v letadle

Většina lidí má radost, když při startu nebo přistání letadla může sledovat krajinu z okénka. Také na majestátní oblaka se lidé rádi dívají. Ale kdo často létá a přitom si říká o místo u okénka, riskuje poškození kůže. Okénka sice pohltí většinu UVB paprsků, které způsobují spálení kůže. Jenže propouští 47 % takzvaných UVA paprsků. Ty jsou přitom významným činitelem při rozvoji rakoviny kůže. Pokud tak rádi vysedáváte u okénka, měli byste se pro jistotu namazat krémem na opalování.

Skladování účtenek

Z mnoha pokladních kas a dalších zařízení pro placení vycházejí účtenky na takzvaném termopapíru, které obsahují látku zvanou bisfenol A (BPA). Tu přitom Evropská unie označila za “obzvlášť znepokojující”. Ohrožuje totiž vývoj mozku u nenarozených dětí, souvisí s mužskou neplodností a může spustit také nemoci srdce či rakovinu. Jakmile se dotknete termopapíru, dostanou se částečky BPA přes kůži do těla. Ještě letos má vejít v platnost zákaz používání termopapíru s BPA v celé Evropské unii.

Konzumace příliš horkých nápojů

Řada lidí miluje horký čaj nebo polévku. Kdo však polyká tekutiny s teplotou překračující 65 stupňů Celsia, ohrožuje svůj jícen. Jeho tkáň je tímto způsobem neustále drážděna a pokud to budete praktikovat dlouhodobě, dojde k poškození buněk, ze kterých se může vyvinout rakovina. Proto je lepší u horkého nápoje nebo polévky chvíli počkat, než trochu vychladnou.

Jízda s otevřeným okénkem

Dokud nebudou ve městech platit zákazy pro nečistá vozidla nebo dokud se plně nepřejde na elektromobily, představují výfukové výpary zejména z dieselových vozidel zcela konkrétní riziko pro vznik rakoviny plic nebo rakoviny močového měchýře. Už před lety Světová zdravotnická organizace upozornila, že mezi nejpostiženější patří lidé na silničních stavbách nebo řidiči těžkých vozidel. Ale i řidiči, kteří rádi jezdí s otevřeným okénkem, mají mnohem vyšší riziko, zejména pak v hustém městském provozu.

Používání smartphonu v noci

Některé vědecké studie prokázaly souvislost s nízkou úrovní melatoninu v těle a vyšším rizikem rozvoje rakoviny. Vylučování tohoto spánkového hormonu je přitom citelně omezeno, když noční temnotou proniká světlo. A častým zdrojem tohoto světla, navíc modrého, které je nezdravé, jsou chytré telefony. Ty prodlužují usínání, případně budí uživatele neustálými zprávami, na které chtějí rovnou odpovědět. Cyklus spánku je tak neustále přerušován, což je přímá cesta k poruchám spánku a zvýšené riziko rakoviny.

Jedno pivo na dobrou noc. Nebo dvě, tři…

Při pití alkoholu se zvyšuje riziko rakoviny jater, ale také ústní dutiny a prsou. Toto riziko přitom nepříliš překvapivě stoupá spolu s tím, kolik alkoholu konzumujete. Neexistuje však žádná “jistá” hranice směrem dolů, a to zejména v případě rakoviny jater a prsou. Svou roli zde pravděpodobně hrají různé látky, které vznikají při odbourávání alkoholu v těle. Pokud tak bez alkoholu nemůžete být a rádi si ho dopřejete každý večer, raději se řiďte doporučeným množstvím, které představuje půl litru piva nebo skleničku vína za den pro muže a polovinu z toho pro ženy.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *