Na ostrov Severní Sentinel se nikdo nedostane. Místní kmen každého cizince okamžitě zabije

Tajuplný ostrov Severní Sentinel budí zájem dobrodruhů už desítky let. Nejsou však známy expedice, které by se dokázaly na ostrově vylodit, setkat se s ostrovany a přežít. V dnešním globalizovaném světě to vypadá až neuvěřitelně, ale místní kmen si stále žije po svém a nemíní na tom nic měnit. Jakoby věděl, že civilizace by mu nepřinesla nic dobrého, a tak ji blokuje v samotných zárodcích. Kdokoliv se k ostrovu byť jen přiblíží, končí většinou velmi špatně.

Na ostrov se výprava dostala poprvé a naposled

Severní Sentinel je součástí souostroví Andamany v Bengálském zálivu a jako takový patří pod Indii. Ta tu však nikdy nevykonávala státnická práva, byť se s místními pokoušela několikrát o kontakt.

Jediná výprava, která se kdy na ostrov dostala, proběhla v roce 1967. Přestože dvacítka členů expedice pronikla až do srdce ostrova, kde našla dřevěné chatrče bez oken a na zemi potravu skládající se z ryb a ovoce, kontakt nenavázala. Podle indického antropologa Triloknatha Pandita, který dostal za úkol navázat s ostrovany spojení, se však členové kmene pouze skrývali. Možná se zalekli početné výpravy, možná ji nezabili z jiných, dosud neznámých důvodů.

Slibné začátky Panditových expedicí ale neměly podobného pokračování. Už nikdy se antropolog se svým týmem nepodíval přímo na ostrov. Když se k pevnině přiblížili příště, už je Sentinelci očekávali na pláži s luky a šípy a dali jim jasně najevo, že mají opět odplout.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je divoky-kmen.jpg.
Příslušníci divokého kmene z ostrova Severní Sentinel nestojí o kontakt s civilizací. Zahubila by je. / Foto: Shutterstock, ilustrativní

Historický kontakt

Není to tak, že by Sentinelci zabíjeli, protože je to snad baví nebo že by to byli kanibalové. “Cizince jasně varují, takže to musí respektovat a otočit se,” uvedl později dnes čtyřiaosmdesátiletý Pandit. Ten však své pokusy o kontakt nevzdal. Když přijel příště, přivezl dary v podobě mnoha kokosů a železného nářadí, jako jsou nože nebo kladiva. Ani tentokrát ale neuspěli.

Po několika podobných neúspěšných výpravách se přeci jen podařilo průlom. V roce 1991 si Sentinelci pro dary přišli do moře. “Nevěděli jsme, proč nám to dovolili, ale šlo o jejich rozhodnutí a setkání se odehrávalo podle jejich pravidel. Tak jsme seskočili do vody a předali jim dary,” vyprávěl Pandit. Sentinelci si brali dary přímo z jejich rukou a snažili se komunikovat, jenže nikdo jim nerozuměl. Tento vstřícný krok každopádně neměl být pobídkou k návštěvě ostrova. Členové kmene dali jasně najevo, že Indové mají zůstat ve vodě.

Indie v dalších letech o ostrov ztratila zájem. Podle oficiálních informací nechtěla domorodce vystavovat riziku přenosu nakažlivých nemocí. I běžné choroby jako chřipka či spalničky pro ně mohou být smrtelné a celý kmen vyhubit. Zlé jazyky tvrdí, že už se vládě nechtělo investovat do nákladných expedic, které stejně nepřinášejí výsledky.

Misionář chtěl šířit křesťanskou víru, byl zabit

V roce 2018 nedbal zákazu se k ostrovu přibližovat americký misionář John Allen Chau, který se rozhodl, že Sentinelce obrátí na křesťanství. Uplatil proto místní rybáře, aby ho k ostrovu dopravili. Pak se na něj zřejmě pokusil vstoupit.

Tento muž riskoval a nejspíše ignoroval veškerá varování, když vstoupil na ostrov. Měl se otočit, když na něj gestikulovali,” je Pandit přesvědčen o tom, že ho domorodci nezabili jen tak bez varování.

Indický antropolog Triloknath Pandit odmítá, že by obyvatelé Severního Sentinelu byli nepřátelským kmenem. Ve skutečnosti je tomu naopak. Oni si pouze chtějí dále žít svým životem, na který jsou zvyklí. Nemají zájem na tom, aby je někdo kolonizoval, což by navíc zřejmě stejně nepřežili. “Sentinelci jsou mírumilovní lidé. Nechtějí útočit, nepouštějí se do okolí a nepůsobí žádné problémy,” říká Pandit. Mají prý lodě, na kterých by se sami mohli pokusit o kontakt, ale zkrátka nemají zájem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *