Na Slovensku podlehla koronaviru teprve 15letá dívka. Stalo se tak krátce po otestování

Pokud se snad někdo domníval, že Covid-19 je po pohodovém létě definitivně problémem starších ročníků obyvatelstva, měl by raději opět zpozornět. U našich sousedů na Slovensku totiž nemoci Covid-19 podlehla teprve patnáctiletá dívka. Zemřela v nemocnici v Nitře poté, co byla o víkendu přijata na zdejší dětské oddělení.

Trpěla i dalšími chorobami

Dívka byla nejprve hospitalizována na dětském oddělení se zdravotními problémy, na základě kterých u ní byl proveden test na koronavirus. Ten vyšel jako pozitivní, a tak dívku přemístili na infekční oddělení. Od potvrzení nákazy až do úmrtí pacientky přitom stačilo jen několik málo dnů.

“Můžeme potvrdit, že jsme o víkendu přijali na Kliniku dětí a dorostu polymorbidní pacientku se závažnými chronickými chorobami, která byla pozitivně testována na Covid-19 a následně přeložena na Infekční kliniku, kde zemřela. Přesnou příčinu úmrtí bude možné určit až po pitvě zesnulé,” potvrdilo vedení nemocnice portálu Noviny.sk.

Věk není rozhodující

Zmíněná polymorbidita znamená, že pacientka trpěla i dalšími chorobami a nemoc Covid-19 tak pravděpodobně výrazně přispěla ke zhoršení jejího stavu. Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí následně upřesnil, že dívka trpěla také dalším z vážných rizikových faktorů, a to silnou obezitou.

Už dříve přitom odborníci poukázali na to, že věk pacienta není tím nejdůležitějším faktorem. Je poměrně běžné, že i senioři nad sedmdesát let překonají Covid-19 bez větších problémů. Komplikované případy jsou právě zejména u polymorbidních pacientů, kteří navíc trpí obezitou. Nejvíce těžkých případů se pohybuje ve věkovém rozpětí od 40 do 60 let.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments