Náměstkyně Vašáková požádala lékaře, aby lidem neříkali o protilátkách a rovnou je očkovali. Neumím to pacientům vysvětlit, zlobí se pneumolog

Spor o přirozené protilátky proti koronaviru zuří dál. Praktičtí lékaři dostali před pár dny dopis od náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Vašákové dopis, ve kterém jsou nabádáni, aby nepodporovali své pacienty v měření protilátek a raději jim doporučovali vakcinaci, a to i po prodělané nemoci.

“Prosíme, abyste kolegy praktické lékaře informovali, že naopak po prodělaném onemocnění Covid-19 imunizace vakcínou poskytuje až tisícinásobnou ochranu i proti nakažlivějším variantám viru (ku příkladu varianta delta) a jde z hlediska imunitního systému o optimální vybavení proti další vlně covid u dalšího jedince,” uvádí Vašáková v dopise. “Také si Vás dovolujeme požádat o to, abyste pacienty motivovali k aplikaci vakcíny a abyste nešířili mylnou informaci, že si mají nechat vyšetřovat protilátky po prodělaném onemocnění covid a že pokud jedinec protilátky má, že se nemá vakcinovat.”

To, co Vašáková nazývá mylnou informací, je přitom předmětem zásadního sporu, který se stále více vyostřuje. Mnozí experti nechápou, proč se ministerstvo zdravotnictví tak vehementně staví proti měření protilátek, na základě kterého je možné přinejmenším určit, zda se má člověk očkovat rovnou nebo třeba až za několik měsíců. Někteří lékaři dokonce upozorňují na skutečnost, že pokud se nechá naočkovat například mladý člověk s vysokou hladinou protilátek, bývá reakce na vakcínu velmi nepříjemná.

Vůči pokynu Vašákové se proto někteří lékaři ohradili. Vadí jim především to, že náměstkyně autoritativně nařizuje věci, které zjevně nemá podložené žádnými studiemi. “Jsem praktický lékař a pneumolog, naprosto nezpochybňuji potřebu a užitečnost očkování rizikových skupin, přesto patřím mezi ty lékaře, kteří „šíří mylnou informaci“, že imunita po prodělané infekci by měla poskytovat dlouhodobou ochranu proti těžší reinfekci covidem a že prokázané protilátky jsou důkazem prodělané infekce a proběhlé imunitní reakce,ozval se například praktický lékař MUDr. Jan Brodníček, který je zároveň pneumologem, tedy odborníkem na respirační choroby.

Podle Brodníčka se lidé po prodělané infekci prokázané detekovatelnou hladinou protilátek podílí na kolektivní imunitě minimálně stejně jako ti očkovaní. “Tento názor, který by ještě před 2 roky nebyl nijak objevný ani kontroverzní, byl před několika dny podpořen mj. publikací Protilátky po prodělané infekci poskytují dostatečnou a dlouhodobou ochranu proti onemocnění COVID-19, zveřejněnou na stránkách ZÚ Ostrava,” uvádí Brodníček.

Bohužel neumím pacientům vysvětlit, že jejich protilátky získané proděláním onemocnění nic neznamenají na rozdíl od těch získaných očkováním.  Neumím jim vysvětlit, proč by se měli očkovat dva týdny po prodělaném onemocnění. Neumím vysvětlit, proč by se měli očkovat, když prodělali onemocnění, mají protilátkami prokazatelnou imunitu a nejsou ve vyšším riziku těžkého průběhu,” vykresluje Brodníček nesmyslnost pokynu Vašákové.

Lékař se také pozastavuje nad tím, jak náměstkyně Vašákové dospěla k tomu, že očkování po prodělaném covidu poskytuje “až tisícinásobnou ochranu”. “Je to tisíckrát menší riziko reinfekce? Vůči jaké skupině osob je to vztaženo?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments