Očkování třetí dávkou je na spadnutí. Izrael popsal její vedlejší účinky

Izrael je opět napřed a v této zemi už se očkuje třetí dávkou vakcíny, která má za úkol posílit imunitní reakci organismu. Ta už u některých lidí slábla a s mutací delta měla problémy se vyrovnat. K očkování posilovací dávkou tak přistupují i další země a do konce srpna by se mělo rozhodnout, jak bude aplikována v České republice.

Proto není od věci podívat se na to, jak lidé třetí dávku zvládají z hlediska vedlejších účinků. V Izraeli první výzkum provedla zdravotní pojišťovna Klalit, která získala data od několika tisíc respondentů. Celých 88 % lidí se cítilo stejně nebo lépe ve srovnání s druhou dávkou, uvádí deník The Jerusalem Post.

Alespoň jeden vedlejší účinek po podání třetí dávky pocítilo 31 % dotázaných osob, což je téměř každý třetí. Častou reakcí byla bolest v místě vpichu, otok v místě vpichu, ale také otok v podpaží. Dále šlo o bolest hlavy, horečku, zvracení či průjem. Přibližně procento dotázaných mělo problémy s dýcháním, nepravidelný tlukot srdce nebo bolest na hrudníku.

Přestože nemáme dlouhodobý výzkum efektivity a bezpečnosti třetí dávky vakcíny, tato zjištění ukazují na výhody imunizace,” uvedl profesor Ran Balicer za pojišťovnu Klalit.

Přibližně 14 lidí ze 400 000 již očkovaných třetí dávkou se infikovalo a dva z nich museli být hospitalizováni, uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments