Naplňují se nejkrizovější scénáře, řekl Hamáček. Prozradil, jak dlouho bude epidemie ještě na vzestupu

Už dva kraje oznámily, že nemají volná lůžka pro covidové pacienty. Očekává se přitom, že v těchto dnech se do situace dostanou i ostatní regiony. Ministr vnitra ještě nepovažuje situaci za zcela ztracenou, je ale podle něj na hraně. Jeho výhled příliš pozitivní není. “Bohužel se naplňují nejkrizovější scénáře,“ uvedl Jan Hamáček v Interview ČT24.

Vicepremiér při oznámení nové sady opatření zmiňoval, že by nemusely stačit, protože nedošlo k omezení průmyslu. Teď však promluvil smířlivěji s tím, že opatřením věří, pokud budou dodržována. “Věříme tomu a modely nás v tom utvrzují, že pokud budou naši obyvatelé dodržovat opatření tak, jak je dodržují teď – a za to jim chci poděkovat –, tak je obrovská šance, že tři týdny splní účel,” uvedl Jan Hamáček. Experti ale pochybují o tom, že by se po třech týdnech mohla jen tak ukončit, protože čísla nově nakažených zřejmě budou na stejné úrovni jako dnes, jen už nebudou stoupat, ale spíše mít sestupnou tendenci.

Také Jan Hamáček se domnívá, že pozitivní čísla ještě nějakou dobu neuvidíme. Epidemie bude v příštích deseti dnech ještě růst, řekl vicepremiér.

Situace už je tak kritická, že vláda umožnila krajům zavést pracovní povinnost pro zdravotníky. To znamená, že je možné převedení zaměstnanců soukromých nemocnic a ambulantních specialistů do péče o pacienty s covidem. “Nikdo nechce hnát ambulantní specialisty na JIP, ale je potřeba pracovníkům na JIP ulehčit. Tam, kde se starají o lidi s lehčím průběhem, budou muset vypomoci ambulantní specialisté. Proč? Protože nikdo jiný není,” uvedl k tomu Jan Hamáček.

Foto: Úřad vlády CŘ

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments