Nečekaný objev na Antarktidě. Tajemný zdroj tepla způsobuje tání ledovců

Globální oteplování do této chvíle vědci považovali za hlavního viníka tání ledovců. Ovšem nyní je jasno, že v tom není samo. Pod povrchem Antarktidy se totiž také nalézá mohutná zásobárna geotermálního tepla. Odhalila ji radarová technologie PolarGAP.

Dochází k narušení ekosystémů

Nejenom v odborných kruzích se o tání ledovců diskutuje už dlouhou dobu. Bohužel k jejich úbytku nyní dochází velmi rychlým tempem. V porovnání se situací panující v 90. letech 20. století teď ubývá o 57 % více ledu. To s sebou přináší celou řadu negativních jevů. Vzestup hladiny moří, které se během nedávných 30ti let zvedly průměrně o 3,5 cm, způsobuje záplavy a erozi pobřežní půdy. Míchání sladké a slané vody narušuje oceánský ekosystém. Změny teploty vedou k úhynu rostlin a živočichů. A co víc, přesuny mas vody mají dokonce vliv i na zemskou osu. Tání napomáhá jak stoupající teplota vzduchu, tak i skutečnost, že se ledovce stále více přesouvají do oceánu.  

Foto: Shutterstock

Pod ledem se nachází hořák

Vědci ale nedávno odhalili další zdroj tepla. Radar PolarGAP se dokáže podívat do hloubky do struktury ledu. Podařilo se mu odkrýt zdroje tepla pod Antarktidou, které zahřívají ledovcové komplexy zespodu. Odtokem teplé vody se následně ohřívají další části ledovců. Tento proces může v budoucnosti dále urychlit tání. Antarktická oblast kvůli tomu silněji pocítí vliv změn klimatu. Vědcům přinesl objev tepelných zdrojů velké překvapení, protože dosud předpokládali, že tento kontinent se zrodil ze studených skal, které ledovou vrstvu prakticky nijak neovlivnily. Seismometry umístěné v Antarktidě pomocí záznamů dalekých zemětřesení napověděly, že se cca 100 km pod povrchem nalézají celé řeky žhavého magmatu. Vypadá to, jakoby někdo pod led umístit obrovský hořák a zapálil ho. Teď vědci chtějí předpovědět, jak velký vliv bude mít tento tepelný zdroj vliv na ztráty ledovce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature, Sciencealert, BritishAntarcticSurvey, ScienceDaily

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments