Komentář: Nechal koronavirus rozjet nejhůře v Evropě. Teď si Adam Vojtěch užívá bezstarostného života celebrity

Adam Vojtěch možná mohl být slušným ministrem zdravotnictví. Alespoň to o něm říkali někteří jeho příznivci a jeho dojemné loučení na ministerstvu jistě nenechalo jedno oko suché. Zároveň se ale ukázalo, jak tragické následky mohou mít personální experimenty Andreje Babiše, kterému viditelně už několik let schází ve straně osobnosti, a tak sahá především po těch, co jsou věrní a loajální. Dnes vidíme, že Adam Vojtěch ve svých 33 letech a bez lékařského vzdělání a přirozené autority neměl šanci koronavirovou krizi zvládnout. Bohužel touto nešťastnou personálií teď trpí celý národ po stránce ekonomické, společenské, ale především zdravotní. Řečí statistiky může zemřít řádově více lidí, než kdyby epidemii řídil skutečný a rázný odborník.

Za Vojtěchem jde nulová příprava na druhou vlnu

Bývalý ministr zdravotnictví ve své funkci trestuhodně zaspal hned několikrát. Ukázkově podcenil první koronavirovou vlnu, kdy se Česká republika náhle ocitla v podstatě bez jediné roušky a respirátoru. Vojtěch i premiér Babiš pak do zemdlení opakovali, že je všeho dostatek, a kde ne, tak ať řeknou, že to tam dovezou osobně. Pochopitelně neměli nic. Jinak by také nemuseli narychlo nakupovat od prapodivných překupníků z Číny, kdy se za běžný zdravotnický materiál platily desetinásobky běžné ceny. Tyto machinace na ministerstvu zdravotnictví už vyšetřuje policie.

Adam Vojtěch ale zaspal i podruhé. Česká republika se v první vlně nebývale semkla a situaci zvládla. Ministerstvo zdravotnictví pak opakovalo, že druhá vlna už nebude takový problém, protože budeme připraveni a především budeme mít takzvanou chytrou karanténu. Když však doopravdy propukla, byl Vojtěch opět překvapený a narychlo měnil už několikrát změněná opatření. Brzy se ukázalo, že chytrá karanténa byla pouhou chimérou a hygienici se svými konvenčními metodami sledování a trasování byli rychle zahlcení. Také to bylo jedním z důvodů, proč se tu koronavirus tak rychle rozjel. Dalším bylo to, že Vojtěch byl tak slabým ministrem, že nedokázal prosadit zákaz cestování do Chorvatska, kde už v polovině prázdnin virus silně řádil.

Těžká krize národa a bizarní bezstarostnost bývalého ministra

Poté, co Vojtěch konečně opustil úřad, z něj viditelně spadla velká tíha. V době, kdy v Česku přibývá nakažených po vysokých tisících a ekonomika se pomalu, ale jistě uzavírá, vidíme bývalého ministra na stránkách módních rubrik časopisů, které chválí jeho nový sestřih, dozvídáme se o jeho soužití s manželkou, na kterou v době ministrování neměl čas a teď ji to vynahrazuje. Můžeme si ho poslechnout, jak žoviálně rozpráví v televizní show u Jana Krause, kde dokonce zazpíval. Dodejme, že v době, kdy jeho nástupce Roman Prymula zpěv občanům zakázal.

Člověk nemůže být na pochybách v tom, kde je bývalému účastníkovi oblíbené soutěže Superstar dobře. Na ministerstvu zdravotnictví to zcela jistě nebylo. Bohužel to byla drahá zkouška. Ambice jednoho mladého muže a nedostatečná soudnost jeho šéfa zavlekly Českou republiku do nejhorší krize v její historii.

Foto: Facebook A. Vojtěcha

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments