V březnu přišel nějaký pán a varoval nás, ale teď nikdo nepřišel. Babiš ve stylu Milouše Jakeše ukázal, že není schopen vládnout této zemi

Pokud někdo blíže sleduje poslední vystoupení Andreje Babiše směřovaná k veřejnosti, pravděpodobně nemůže věřit tomu, že na nich k vyděšenému národu promlouvá premiér země. Jde totiž o směsici přehazování vlastní odpovědnosti za megaprůšvih s koronavirem na jiné (občany, opozici, odborníky), chaotických a neustálě měněných informací a prostého blábolení. Ano, je to smutné, ale jinak se některé premiérovy výroky nedají nazvat.

Babiš nesmyslností projevu překonal komunistu Jakeše

Pomyslný vrchol přišel s dosavadním vrcholem protiepidemických opatření, která vláda vyhlásila na večerní tiskové konferenci. Samotná opatření dokázal Andrej Babiš z papíru a s pomocí vládních kolegů ještě tak nějak odprezentovat. Co však nastalo ve chvíli, kdy se ho začali ptát novináři, to zřejmě v české politice, tedy na této úrovni, ještě nikdy předtím nebylo viděno.

Premiér se opět snažil působit dojmem, že je vše pod kontrolou, že se vlastně nic neděje (přestože pár minut předtím uzavřel kdeco) a že se vlastně nemáme starat, protože se všechno nějak řeší. Ani to ale nevyšlo, protože o naprosto zpackaném přístupu ke koronaviru a rychle přibývajících mrtvých se tímto způsobem mluvit nedá. Vzešel z toho tak jedinečný mix nesmyslných průpovídek, který svou absurdností připomíná slavný projev Milouše Jakeše z Červeného hrádku.

Autorovi komentáře utkvěl v paměti především výrok o tom, proč vláda nezareagovala dříve, když bylo poměrně dobře známo, jak se koronavirus chová a že není možné ho nechat rozjet, jinak je zle. V ten moment začal Babiš z nějakého důvodu mluvit o březnu, jako kdyby vzpomínal na staré dobré časy, kdy se mu epidemii podařilo tak mistrně vyřešit. Mimoděk ale přiznal, že to bylo dílem velké náhody. “V březnu přišel s matematickým modelem nějaký pán a v srpnu někdo, sice ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti co měli přijít, nepřišli,” prohlásil před celým národem Babiš, zatímco se jeho vládní kolegové propadali hanbou do země. Vládne tedy Babiš podle toho, že za ním někdo chodí a říká mu, co má dělat? Informace o tom, že se situace může vemi snadno vymknout z rukou, tu zcela jistě k dispozici byly. Velmi přesně je formuloval například profesor Jaroslav Flegr. A erudovaný epidemiolog Roman Prymula jistě také mohl poskytnout svůj názor, stačilo se ho jen zeptat. Nebo spíše: poslouchat.

Premiér se ani jednou neomluvil a nepřijal odpovědnost

Andrej Babiš na několik cílených otázek nebyl schopen přiznat ani špetku odpovědnosti za současný stav. Nezaznělo od něj jediné slovo omluvy, jako například od ministra zdravotnictví Prymuly, který se přitom za čas, kdy nebyl ve vládě, nemá co omlouvat. Kromě něj se omluvili také ministři Jan Hamáček, Robert Plaga nebo Lubomír Zaorálek. Nikoliv však Babiš. Naopak, ještě přišla na řadu bagatelizace ztrát lidských životů. Babiš zrelativizoval číslo překonané tisícovky obětí covidu, jakoby mu v tento moment nebylo jasné, že těch obětí bude několik tisíc, možná i desítek tisíc. “Já nemám pocit, že bysme dělali něco špatně. Nikdo pořádně ten vir. Můžeme se bavit, tady je odborník, můžete se zeptat primářů, jak ten vir se chová. A samozřejmě umíraj lidi. Umíraj lidi s covidem. Ano. A mě je to líto. Pravděpodobně ten covid urychluje nebo zkracuje život.

Andrej Babiš před celým národem dokázal, že této zemi není schopen vládnout. Že ho tato krize překonala a už nemá čím přispět k jejímu řešení. V takovéto chvíli by v zájmu České republiky měl odstoupit, jinak bude dříve či později svržen, jen s pravděpodobně mnohem většími škodami pro zemi i sebe samého.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments