Nefunguje to. Proč bylo vytvoření koalic PirStan a Spolu obrovskou chybou, která vystřelí k moci Babiše?

Poslední předvolební průzkumy stále jednoznačněji ukazují, že vytvoření dvou velkých koalic s jednotným cílem odstavit Andreje Babiše od moci, zřejmě nebyly tím nejlepším možným řešením. Navzdory veškeré jejich snaze je dnes pravděpodobnější to, že se Babišovi znovu podaří sestavit jeho vládu a pět koaličních stran zůstane na ocet. A i kdyby se mu to nepodařilo, je tu velká otázka, na kterou se často zapomíná: jak by pětice mnohdy velmi odlišných stran mohla vytvořit stabilní vládu?

Vytvoření koalic PirStan a Spolu je učebnicovým příkladem toho, jak jsou s vidinou jednoho velkého cíle přehlíženy veškeré problémy. V době, kdy koalice vznikaly, se mohlo zdát, že Babiše jiným způsobem zkrátka porazit nelze. Byl tu racionální kalkul spočívající v tom, že jedno větší uskupení dostane více mandátů v Poslanecké sněmovně, než kdyby kandidovaly dvě či tři strany samostatně a daly dohromady procentuálně stejný výsledek. Tuto nerovnost však shodil ze stolu Ústavní soud a říjnové volby budou prvními, v nichž už menší strany nebudou mít tuto významnou nevýhodu.

To pochopitelně nemohl dopředu nikdo tušit. Tento faktor však ještě více podtrhuje nesmyslnost koalic. Hlavním problémem, který uskupení Spolu a PirStan mají, je totiž ztráta identity. Už mnohokrát se ukázalo, že volby jsou do značné míry emocionální záležitost a že programy hrají podružnou roli. Jenže jak nadchnout voliče pro zcela nové značky, za nimiž se navíc skrývají strany s různými zájmy?

Stalo se to vlastně to nejhorší, co se stát mohlo. Mezi účastníky koalic nastalo takzvané obrušování hran, tedy snaha upozadit témata, na kterých se neshodnou. Typicky jde o spor ODS a TOP 09 o to, zda by se mělo přijímat euro. Zatímco ODS je striktně proti, TOP 09 je naopak propagátorem společné měny. Jenže ani jedna ze stran teď před volbami nemůže o svém přirozeném tématu mluvit, protože kandidují společně. Omezují se tak na neurčité sliby o vyrovnaném rozpočtu, přičemž raději nezabrušují do detailů, protože ani na nich by se dost možná neshodli. Na čem se shodnou? To je pochopitelně odpor vůči Babišovi. Jenže to je málo.

Proč v předvolební kampani tak zoufale chybí zajímavá témata? Protože je koalice raději neotevírají, aby si nepřidělaly problémy. Ve výsledku však působí jalově. Málokdo vlastně ví, co od PirStanu či Spolu ve skutečnosti čekat, protože to dost možná neví ani strany samotné. Vše chtějí řešit až po volbách. Jenže pak přijde ještě větší bolehlav, a to nutnost spojit se do jedné megakoalice, ve které to už nebude jen o sporu ODS s TOP 09, ale rovnou ODS a Pirátů, tedy stran, jež jsou na zcela opačných pólech politického spektra.

Je to pochopitelně jen teorie, ale něco mi říká, že pokud by strany kandidovaly samostatně, mohly být jejich výsledky v současné době někde úplně jinde. ODS by mohla dělat svou autentickou pravicovou politiku a neodrazovat potenciální voliče spojením s dvěma menšími stranami. Stejně tak Piráti mohli znovu vytáhnout svůj silný étos, který tak zabodoval v předchozích volbách. Namísto toho se, i kvůli spojení se STAN, snažili působit státnicky a přijatelně pro všechny. Naopak umírnění Starostové mohli lépe cílit na své voličské jádro, které o nich teď pochybuje právě kvůli spojení s Piráty.

Byla to rizika, o kterých se vědělo. Bohužel se naplnila v plné míře. Ve výsledku tak spojení do velkých koalic může přinést přesný opak než to, proč vlastně vznikly. Umožní Andreji Babišovi vládnout dále. Hnutí ANO totiž ve srovnání s nepřehlednými koalicemi působí suverénně a samostatně, zkrátka jako silný hráč, který nemá potřebu se s někým spojovat.

Přitom si lze tak snadno představit situaci, kdy by ODS i Piráti sami o sobě dostali po dvaceti i více procentech. Zbylé tři strany by rovněž mohly zabodovat lépe samy o sobě.

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

12 názorů k článku “Nefunguje to. Proč bylo vytvoření koalic PirStan a Spolu obrovskou chybou, která vystřelí k moci Babiše?

  1. Jasne , ze to nefunguje ods je banda kriminalniků v pravnim a civilizovanym state by byla nejmene zakazana a predstavitele s tresty od 25 let – top je banda nacků a proticeskych tvorů plati to co o ods lidovci jsou prodejny devky za kazdyho rezimu jim je fuk jestli vladne hitler ci husak ci havel – cssd neni uz vubec socialni a delnika snad i nenavidí – pirati jsou banda udavacu a promuslimskejch a probruselskejch lidí – nenavidi stare lidi vsecho sdilet a zivit parazity jako jsou ONI , NENAVIDÍ vse české §§§nejradeji by NAS vymenili za veskerou verbez z celeho sveta §§§stan je strana co se starosty nema nic spolecneho a proto vetsine vychazi jako nejmensi zlo ANO hnuti ci SPD ci dokonce Slachta ci kscm .

  2. nevětší chyba byla tragedie špíny demokracie opozice zneužití postiženého syna premiera dobytkem zlodějem zlodějským Kalouskem,Novotným,Víta a další organizatoři s řad politiku opozice to byla tragedie demokracie ani gestapo ani komunisti by tak hluboko neklesli v naší firmě je přes 300 lidí ani jeden nesouhlasí s verbeží co to organizovaly i mist který je volič spolu řekl nahlas volím Babiše zvrhlou špínu volit nebudu

  3. Takto se může chovat jenom sluníčkářské hebedo jako Vít být to za naších časů jako otec bych ho pověsil za koule do průvanu,to co tvrdí mladej to tvrdí každý nemocný pokud je zdravý proč nevykonává svoji profesi ,osobně bych si k němu nikdy v letadle nesedl a kdo tvrdí opak lže.

  4. Stručně řečeno: měli představu, že se mechanicky spojí a posčítají jejich příznivci (tedy součet množin) a začíná se rýsovat, že je budou volit jen ti, kteří tu druhou / druhou + třetí stranu alespoň tolerují (průnik množin).
    Pro mě jsou obě tyto kolalice nevolitelné, protože jak STAN, tak všichni členové SPOLU, pomáhali procpat parlamentem církevní restituce, a tyhle lidi nebudu volit nikdy.

  5. Jak by ODS, s lidmi jako Fiala a jeho kámoš Pavel Novotný, mohla dělat pravicovou politiku, když chce přijímat migranty a financovat je všemi těmi dávkami a “pomocemi” na účet daňových poplatníků?

    Jak by všechny ty proevropské strany (včetně ANO) vůbec mohly plánovat nějakou politiku, když nám jejich milovaný Evropský Svaz stejně časem vnutí co bude chtít? Tedy zelenou bídu, přijímání migrantů, cenzuru, euro i vše ostatní. O nás, bez nás. Vždy nás přehlasují, protože je jich víc. Vstupovat tam bez práva veta byla pěkná hloupost.

    Proevropské strany mají ve skutečnosti jediný program – poslouchat Evropský Svaz. Liší se jen v tom, že někteří poslouchají na povel, jako pejsci. Jiní naoko dělají drahoty kvůli svým voličům, ale nakonec také poslechnou. Takže je jedno, když se spojí do koalic. Nezáleží na tom, kterou z nich si sluníčkář zvolí. Výsledek, bude stejný.

    Skutečná volba je mezi nimi a SPD. Protože to je jediná strana, která chce czexit a do parlamentu se s jistotou dostane. Ostatní strany jsou buď eurohujerské, poslušné, anebo příliš malé a hlasy pro ně propadnou.

    1. Jasná volba Spd – je potřeba aby Spd získalo alespoň 14% a měla možnost jíd do vlády s Ano a získat tak jediné křeslo o které stojí – ministra práce a socialních věcí aby stát ušetřil stamiliony ročně které stát vyplácí cikanum feťakum politickým neziskovkám + je Spd již 5 let tvrdě proti migrační což je dalši duvod mít je ve vládě !!!

  6. Ale oni to měli vymyšlené docela dobře, SPOLU zůstanou tradiční pravicové strany ODS, TOP 09 a lidovci a s Piráty, kteří oblbli už tak dost blbé mladé se sveze na jejich vlně i STAN. S Piráty ve vládě NEPOČÍTALI!!! Po volbách by se koalice rozdělily a měla vzniknout vláda asociálních zlodějů: ODS, TOP 09,STAN a KDU ČSL Jenže se naštěstí chybička vloudila, půjdou do kopru!

    1. Musí jít do horoucích pekel obě dvè zkur…. koalice !!! Jedna horší než druhá !!! Snad jsou zde občané rozumní neztratili paměť a dobře si pamatují svinstva Ods Top09 Kdu-Čsl za dob jejich vlád a spoluvlád !!! Je opravdu potřeba volit daleko menší zlo a to buď ANO nebo SPD !!

  7. Ačkoli se Rychetský snažil a popřel sám svoje dřívější rozhodnutí,tak
    to opozici stejně nevyjde.Ať se klidně slučují jak chtějí,stejně lidé
    už dříve pochopili,že jednotlivě tyto dnes sloučené strany jsou pro většinu nevolitelné.ANO je sice také samostatná kapitola,ale prozatím od převratu
    nikdo pro obyčejné lidi neudělal víc.A pro ty,.co chtějí poukazovat na deficit,tak je na to jednoduchá odpověď.Ten by vzniknul stejně,ať by vládnul kdokoli jiný.Uzavřenám hranic se totiž zcela zastavil obchod na kterém jsme závislí.a i výroba u nás je dnes již závislá na zahraničních pracovnících,kteří k nám v době lockdownu nemohli jezdit.Takže ať si opozičníci blábolí co chtějí,stejně půjdou do kopru.

  8. Pokud tento efekt shodí PirSTAN a SPOLU směrem k nižším výsledkům, bude jen dobře. Ideální by bylo, kdyby tyto koalice zůstaly za dveřmi PS PČR, což se, bohužel, nestane.

    1. Ale všichni by jsme měli dělat vše pro to aby obě koalice dohromady nezískaly více než 38% hlasu !! Každý den proti nim jíd dle svích možností !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *