Babišův standard: všechny přeřval. Bohužel to stačilo

První velká předvolební debata mezi lídry nejsilnějších stran (co tam dělal Hamáček z ČSSD, je stále záhadou) nepřinesla žádná velká překvapení. Kdo snad čekal, že se politici kultivovaně pobaví o vizi pro Českou republiku na alespoň příští čtyři roky, musel si po konci debaty zhnuseně odplivnout. Nedozvěděl se totiž vůbec nic, snad až na to, že k nám rozhodně žádné migranty nepustíme a důchody se budou rychle zvyšovat i dále, přestože na to stát nemá peníze.

Premiér Andrej Babiš nepředvedl svůj nejsilnější výkon. Do debaty tentokrát nastoupil viditelně unavený, v překvapivě nepadnoucím obleku (nebyl to snad záměr působit více lidově?) a ještě podrážděnější, než jsme u něj zvyklí. Schválně si pro srovnání pusťte nějakou debatu s Babišem z roku 2013 nebo 2017. Arogance moci se na premiérovi zjevně projevuje více než dost, a kromě toho, že se naučil lépe česky a ve vypjatých momentech už tolik nepřeskakuje do slovenštiny, případně svého specifického dialektu, zkrátka už nepůsobí tak sympaticky jako dříve, dá-li se toto slovo v souvislosti s předsedou vlády vůbec použít. Faktem také je, že ačkoliv Babiš působí poměrně mladě, je mu už 67 let, což se zkrátka projeví, obzvlášť, když premiér znovu jede naplno svou kontaktní kampaň.

V první předvolební debatě se každopádně ukázalo, že Andrej Babiš nechce nikoho poslouchat, ať už jsou to moderátoři nebo další účastníci debaty. Jeho cílem je odvykládat si to, co mu připravil marketingový tým, patřičně to zdůraznit a nakydat nějaký ten hnůj na konkurenty. Babišovi se tato strategie v minulosti osvědčila a aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že to dost možná bude fungovat i tentokrát.

Celkový dojem z debaty byl poměrně tristní. Dá se říct, že jí Babiš jednoznačně opanoval, ale nikoliv snad přesvědčivým výkonem, kdy by prezentoval své myšlenky a vize pro tuto zemi, nýbrž tím, že své oponenty jednoduše uřval. Jakmile se ho pokoušeli kritizovat, premiér jim skočil do řeči a jejich argumentaci rozbil nikoliv protiargumentací, ale prostým křikem.

Bohužel zejména Ivan Bartoš v této hře podlehl a nedokázal se adekvátně prosadit ve stylu “na hrubý pytel hrubá záplata”. Lídr koalice Spolu Petr Fiala vůbec nedorazil a poslal za sebe Mariána Jurečku, který se sice snažil, ale jeho pozice je zkrátka slabší. Hamáček tu byl potom zjevně do počtu a ochotně plnil roli fackovacího panáka.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments