Petr Fiala se schoval a do debaty poslal raději náhradníka. Takový člověk chce být premiérem?

Řada komentátorů dlouhodobě poukazuje na problém koalice Spolu, kterým se stále více ukazuje být její oficiální lídr Petr Fiala, a to z pozice předsedy nejsilnější strany této koalice. I v samotné ODS už ale zaznívají hlasy, zda vsadili na toho správného koně. Fiala má jednoznačné zásluhy na záchraně ODS, je však třeba se ptát, zda se jeho potenciál náhodou již nevyčerpal a zda by neměl zaujmout poněkud jinou roli, ve které by byl prospěšnější. Nikdo by mu neupíral skvělé předpoklady pro práci ministra školství v příští vládě. Ale premiér?

Jakoby si to uvědomoval i sám Petr Fiala, případně mu to poradil jeho marketingový tým, který si po vzoru Andreje Babiše nechal sestavit a který plní jeho sociální sítě příspěvky, jež však působí strojeně jako sám předseda.

Zkrátka se ukazuje, že Petr Fiala není nejlepším materiálem na lídra do parlamentních voleb, a to navíc s ambicí sestavovat vládu. Je příliš málo průbojný, tenduje k poněkud prázdným frázím, případně složitému výkladu tam, kde je třeba volit úderné slogany. Bylo by to málo v každých volbách a je to o to viditelnější, že proti němu stojí Andrej Babiš. Ten sice může působit jako zmatkář a nevychovanec, ale nakonec si prosadí svou. Bohužel se ukazuje, že právě takové vlastnosti na lidi působí nejvíce. Slušnost se nenosí.

Přesto je nepochopitelné, že Petr Fiala svou roli nehraje, když už se do ní natlačil. Z první předvolební debaty na CNN Prima News nepochopitelným způsobem vycouval a poslal místo sebe předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Je pravdou, že ten v televizi působí o poznání přirozenějším a uvolněnějším dojmem. Jenže tam, kde ostatní strany měly své kandidáty na premiéra, měla koalice Spolu pouhého náhradníka.

Pokud už si Fiala nevěří, měl by to veřejně oznámit a předat otěže právě Jurečkovi. Ten by se v posledních týdnech kampaně mohl pokusit o zázrak a nehybné preference koalice přeci jen rozhýbat směrem vzhůru. Kvality na to má.

Bohužel to nevypadá, že by se Fiala k podobnému kroku chystal. Jenže takto vypadá jako slaboch, který si v debatě nevěří a nechává se zastupovat. To pochopitelně konkurenční strany využijí. V medializovaném světě si lze stěží představit něco horšího.

Foto: ODS

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments