Výkon v první předvolební debatě definitivně odepsal šance Ivana Bartoše. Premiérem se nikdy nestane

Říjnové volby se kvapem blíží a sotva jsme se nadáli, už proběhla první velká předvolební debata, která však měla poněkud podivný formát. Účast premiéra Andreje Babiše a předsedy Pirátů a zároveň hlavního zástupce koalice PirStan Ivana Bartoše dává naprostý smysl. Co už je méně pochopitelné, to je účast Mariana Jurečky za koalici Spolu. Proč do debaty nešel její lídr Petr Fiala? A co už je nepochopitelné zcela, to je účast Jana Hamáčka, tedy předsedy ČSSD, která má momentálně spíše větší pravděpodobnost, že se do Poslanecké sněmovny vůbec nedostane. Proč nebyl přizván Tomio Okamura nebo Robert Šlachta, tedy zástupci stran, které mají v posledních průzkumech větší podporu veřejnosti?

Ve výsledku je to ale vlastně jedno. Diváci se z předvolební debaty stejně mnoho racionálního a praktického nedozvěděli. Hlavní roli hrály emoce a výkřiky, kdy se vše nakonec zvrhlo v bitvu Andreje Babiše proti všem ostatním a zejména Ivanu Bartošovi.

Předseda Pirátů měl v této debatě jedinečnou šanci dokázat, že jeho koalice ztrácí v posledních měsících body neprávem. Faktem je, že se Bartoš docela snažil a pokoušel se ze sebe vydat to nejlepší. Chtěl vypadat připraveně, a tak neustále šustil nějakými papíry a byl připraven vykládat složitější záležitosti. Bohužel však působil nepřirozeně a překvapivě málo průbojně.

Andrej Babiš naopak zvolil svou standardní taktiku sestávající z neustálého skákání do řeči, neodpovídání na otázky a prezentaci úspěchů vlastní vlády. Člověku, který se z debaty chtěl něco dozvědět, to bylo extrémně nesympatické. Na takové však Babiš už dávno necílí. Naopak, jeho potenciální voliči rádi vidí silného lídra, který ostatní překřičí a pochválí se za to, co tomu a onomu rozdal.

Ivan Bartoš bohužel prokázal, že je na Babiše krátký a nedokáže s ním bojovat jeho zbraněmi, které se ukazují být účinnými. Naopak se neustále snažil ohrazovat proti tomu, aby mu premiér neskákal do řeči. Místy to pak vypadalo, že už vlastně nic jiného ani neříká, jen se snaží usměrnit Babiše, což však byl spíše úkol pro moderátory, kteří v průběhu debaty spíše pospávali.

Jedinou šancí Ivana Bartoše bylo předvést přesvědčivý výkon, a to i v nelehkém prostředí. To se bohužel nestalo. Předseda Pirátů nepůsobil zrovna přirozeně ani nijak zvlášť sympaticky. Byla na něm znát i nervozita daná zjevně tíhou odpovědnosti dovést koalici k očekávanému vítězství, kdy tato představa se začala rychle bortit.

Po dnešní debatě lze s ještě větší jistotou říci, že Ivan Bartoš se premiérem této země nestane. Pokud vyhoří při tomto pokusu, další šanci už nedostane a je otázkou, zda se Piráti po debaklu ve volbách nerozhádají jako se to stalo prakticky ve všech evropských zemích.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
127 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments