Bojí se žalobce Šaroch rozhodnout? Kauza Čapí hnízdo se s Babišem může táhnout další čtyři roky

Žalobce Pavel Šaroch v kauze Čapí hnízdo jen tak nerozhodne. Věc totiž vrátil zpět policii, která má teď za úkol doplnit vyšetřování. Prý se objevily nové informace, což je u takto staré a vlekoucí se kauzy velmi podivné. U málokterého případu přitom policie předvedla takovou mravenčí práci, jako právě u Čapího hnízda. Krok žalobce Šarocha je navíc problematický v tom, že hlavní vyšetřovatel kauzy, Pavel Nevtípil, už odešel do důchodu. Doplňování důkazů tak budou muset převzít jiní policisté.

Stále více se bohužel ukazuje, že Pavel Šaroch není mužem na svém místě. Opatrný optimismus z doby, kdy kauzu Čapí hnízdo začal dozorovat, už se nadobro vytratil. Kauzu šetří nebývale dlouho, za což se na něj snesla kritika jak od bývalého nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana, tak vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové.

Šaroch už v roce 2018 zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí v této kauze. V roce 2019 potom zastavil stíhání také všech dalších obviněných, a to včetně premiéra Andreje Babiše. Jenže tento krok mu neprošel, Pavel Zeman po přezkumu případu obnovil stíhání Babiše a jeho manažerky Mayerové.

Andrej Babiš se nechal slyšet, že Čapí hnízdo je jeho nejlepším projektem, jaký kdy vytvořil. / Foto: Shutterstock

Případ však zůstal Pavlu Šarochovi, který si už tehdy vyžádal doplnění důkazů od policie. Když byly dodány, opět začal spis studovat. Od svých nařízených dostal lhůtu pro rozhodnutí do 31. srpna. Jak se ale ukázalo, Šaroch opět nerozhodl a případ vrátil policii. Je tak zcela jasné, že se před říjnovými volbami nedočkáme pokroku, ať už by šlo o opětovné zastavení stíhání nebo poslání případu před soud.

Vyšetřování trvá Šarochovi extrémně dlouho na to, o jaký případ se jedná. V zásadě by mělo stačit shromáždit důkazy o tom, že společnost, která Čapí hnízdo postavila, patřila do holdingu Agrofert, a nemohla tak čerpat dotace pro malé a střední podniky, jak učinila. Mnozí experti mají tuto skutečnost za prokázanou a podle serveru Neovlivní.cz dodaly pádné důkazy o propojení také financující banky. Ty by totiž neposkytly úvěr na stavbu nejistého Čapího hnízda, kdyby nebylo pevně zakořeněno ve strukturách silného Agrofertu.

Bohužel je zcela evidentní, že se státní zástupce Pavel Šaroch v tomto případu obává rozhodnout, případně je nějakým způsobem motivován, aby nerozhodl. Pro étos spravedlnosti v České republice to není vůbec dobrá zpráva.

Navíc to také znamená, že Česká republika možná bude mít trestně stíhaného premiéra i v příštích letech, pokud vyjdeme z aktuálních předvolebních průzkumů. Babiš se podle některých zdrojů obává toho, že pokud by ztratil moc, mohl by jít do vězení. To ho může činit také vydíratelným a manipulovatelným. Například prezidentu Miloši Zemanovi musí jít na ruku i v záležitostech, které mu nejsou po chuti, aby si ho naklonil.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments