Nejlevnější benzinka v Česku zklamala. Snížení spotřební daně do ceny benzinu nepromítla

Čerpací stanice Tank Ono se těší mezi řidiči velké oblibě. Pravidelně se u ní tvoří velké fronty, které znamenají, že zájemce o pohonné hmoty musí počkat klidně i několik desítek minut, než se dostane ke stojanu.

Úspora už není tak velká

Mohlo by se zdát, že spolu s velkým zdražováním pohonných hmot v posledních měsících se tato pozice pump Tank Ono ještě posílí. To se ale překvapivě nestalo. Naopak, rozdíl v cenách této sítě začal být oproti konkurenci výrazně menší než v minulosti. Zatímco dříve se tu dalo ušetřit klidně pět korun na litru nafty nebo benzinu, dnes už je to spíše koruna nebo dvě. A to přesto, že ceny celkově stouply, a tak by se měl nominálně zvětšit také prostor pro rozdílnou cenotvorbu.

Zástupci Tank Ono vždy tvrdili, že na litru pohonných hmot mají maximálně korunovou marži. Je ale otázka, zda toto své pravidlo drží i nyní, když jejich výhoda oproti konkurenci klesla. Také je pravdou, že z marže je nutné pokrýt stále rostoucí náklady.

Foto: Shutterstock

Kosmetické snížení

Je však s podivem, že cena u této sítě čerpacích stanic vůbec nezareagovala na snížení spotřební daně ze strany státu. Ta klesla o 1,5 Kč. V cenách s DPH se předpokládalo, že by to mohlo vést ke snížení cen pohonných hmot u stojanů přibližně o 1,80 koruny.

Většina čerpacích stanic skutečně zlevnila, jakkoliv to bylo o něco méně. Avšak ceny u Tank Ono zůstaly stejné jako na konci května. Tedy za Natural 95 zaplatíte 44,90 korun a za naftu pak 42,90 Kč.

Ukazuje se také, že snížení spotřební daně bylo spíše kosmetické a současný pozvolný nárůst cen pohonných hmot ho v podstatě zcela smyje. Podstatně razantněji zareagovali třeba v Německu, kde začátkem června klesla cena pohonných hmot v přepočtu o osm korun. To už je jednoznačně viditelný rozdíl.

Foto: Shutterstock, zdroj: ceník Tank Ono, vlastní zjištění / autorský komentář

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments