Nejlevnější dovolená. Vyzkoušeli jsme zájezd za 7 tisíc korun. Týden, letecky, all inclusive. Takhle to dopadlo…

Pokud Češi něco opravdu milují, potom je to levná dovolená, na které přitom nemají pocit, že přicházejí zkrátka. Naopak, mohou si připadat jako vážení hosté. Zároveň mají dojem, že za své peníze dostávají slušnou hodnotu. Ta nemusí být nikterak luxusní, avšak přesto jsou tuzemští turisté poměrně náročnými klienty, kteří po příjezdu rádi zkoumají všechny možné nedostatky a upozorňují na ně.

Levná dovolená stále existuje

Dlouhou dobu plnilo roli levné dovolené pro Čechy Chorvatsko, avšak to už v posledních letech neplatí, protože tamní ceny vystřelily daleko nad úroveň, kterou si mohou našinci dovolit platit za dovolenou, kde by pro ně bylo všechno tak, jak si představují.

Ovšem na druhé straně se otevřel úplně nový svět, který Chorvatsku velmi zdatně konkuruje. Pryč jsou totiž doby předražených leteckých zájezdů od Fischera, kdy nebylo výjimkou platit za týden klidně 40 tisíc korun na osobu ve tříhvězdičkovém hotelu.

Dnes se dá cestovat za skutečně rozumné peníze, a to ještě musíme vzít v potaz inflaci. Čtyřicet tisíc před deseti lety byly úplně jiné peníze než dnes. A co kdybychom vám řekli, že pěknou dovolenou u moře se vším všudy můžete strávit za pouhých 7 tisíc korun na osobu?

Hotel nabízel pestré vyžití. / Foto: Shutterstock

Nelze nic namítat proti odmítavým reakcím, které budou tvrdit, že prostě nejde, abyste za takové peníze dostali kvalitní službu. Přeci jen nám ze všech stran omílají, že co vypadá až nepřirozeně lákavě, je obvykle nějakou habaďúrou nebo rovnou podvodem. Popravdě, sami jsme nevěděli, co si o takové ceně myslet, a tak jsme se rozhodli to vyzkoušet.

Čtěte také: Ceny v Chorvatsku 2023. Kolik stojí potraviny, jídlo v restauraci a pohonné hmoty

Nabídka je slušná

Není nic jednoduššího než takový zájezd najít. Stačí stránky některé z cestovních agentur, které agregují nabídky desítek cestovních kanceláří, takže na jednom místě okamžitě vyhledáte to nejlevnější a nejzajímavější podle nejrůznějších parametrů.

Rovnou si řekněme, že pokud chcete zájezd v cenovém rozmezí od 7 do 10 tisíc korun (výjimečně se najdou i levnější), musíte se vzdát flexibility, a to jak časové, tak geografické. Obvykle se totiž letí už druhý den nebo za dva dny a počet takových hotelů bývá omezen. Jde jednoduše o výprodej, kdy se zaplňují poslední místa v letadlech i hotelích.

V nabídce jsme skutečně našli několik hotelů mezi sedmi až osmi tisíci korunami, což bylo jedním z parametrů našeho testu. První volba padla na čtyřhvězdičkový hotelový komplex v Egyptě, avšak krátce po online rezervaci se nám ozvala pracovnice agentury s tím, že daný zájezdu už je bohužel vyprodaný. To se prý stává, že si dvě poslední místa stihne objednat několik lidí najednou, než to systém stihne zpracovat.

Trochu jsme tedy znejistěli a napadlo nás, zda náhodou nejde jen o reklamní trik, jak zákazníky nalákat na dražší zájezdy. To však pracovnice vyloučila a hned nám nabídla několik alternativ ve stejné cenové kategorii. Během dvaceti minut jsme se domluvili a za dalších deset minut už měli v emailu závaznou smlouvu k zájezdu včetně všech potřebných podkladů.

Mezi pokrmy nechyběly ani místní speciality. / Foto: Shutterstock

Slibné parametry zájezdu

Náš zájezd směřoval do Turecka a odlet byl hned další den. Přesto jsme měli skvělý pocit z toho, že jsme za 7290 korun na osobu získali letecký zájezd se stravováním all inclusive ve čtyřhvězdičkovém, a to na celý týden. Očekávali jsme všelicos, ale byli jsme připraveni si ho užít, protože za ty peníze už stojí byť jen ta změna prostředí a pobyt u moře.

Let byl zpožděný jen o půl hodiny, což je spíše standardem než něčím výjimečným a po příletu bylo příjemné, že se s ničím zbytečně neotálelo. Cestovka měla na místě vše skvěle připraveno. Všechny vybavila informacemi o jejich hotelů, možných fakultativních výletech a kontakty, a posadila do příslušného autobusu, který nás rozvedl do hotelů.

Skvělá nabídka chutných dezertů vždy potěší. / Foto: Shutterstock

Nakonec velké překvapení

Náš hotel se nacházel v oblíbeném tureckém letovisku Alanya, a i když jsme čekali všechno možné, nakonec jsme byli překvapeni v pozitivním duchu. Dostali jsme pěkný moderní pokoj s klimatizací, byť nikoliv s výhledem na moře, ale do zahrady, avšak to vůbec nevadilo. Hotel měl několik bazénů, a to včetně části s tobogány. K dispozici byla vlastní pláž, kde jsme v rámci programu all inclusive měli nárok na bezplatná lehátka a slunečník. To nás po zkušenostech z nejrůznějších letovisek, kde jde o oblíbený zdroj neférového obohacování se, opravdu potěšilo.

Zvědaví jsme byli samozřejmě také na stravování. A ani tady nebyl prostor pro žádné velké stížnosti. Snídaně byly příjemně pestré, i když bychom samozřejmě uvítali kvalitnější džusy a nikoliv jen ochucené šťávy, ale to je zkrátka už standardem. Přes den bylo vždy k dispozici něco k snědku, ať už místní zapečené pečivo, pizza nebo k obědu pak několik druhů masa a příloh. Vrcholem pak byly večeře s opravdu velkým výběrem předkrmů, hlavních chodů i dezertů. Snad jediné, co bychom vytkli, byla přinejlepším průměrná kvalita piva a vína, na kterých si moc nepochutnáte.

Čtěte také: Manažerka hotelu v Turecku: Češi jsou tu nechvalně proslulí, jedna ostuda za druhou

Kolem a kolem jsme byli vlastně ohromeni tím, co je dnes možné za tyto peníze získat. Jistě, jde o výprodej, který nemohou využít zdaleka všichni, už jen proto, že si třeba musí naplánovat dovolenou. Ale popravdě, tento zájezd by stál i za dvojnásobek, za který je běžně k mání, pokud si ho rezervujete s větším časovým předstihem.

Zájezd byl hrazen na vlastní náklady autorky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktorka deníku Mix24.cz. Zkušenosti sbírala ve společenských časopisech, aby je následně každý den zúročovala svou prací na webu. Nepřestává ji fascinovat svět celebrit, ale i šikovných tipů.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments