Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci

Tam, kde tento řetězec otevřel svou pobočku, mají lidé o levné potraviny a další zboží postaráno. Nutno říct, že toho v hojné míře využívají a tyto obchody rozhodně nedostatkem zájmu zákazníků netrpí. Řeč není o ničem jiném než obchodním řetězci Mere, který v České republice plánoval před pár lety velkou expanzi, ovšem teď se snaží růst spíše pomaleji a potichu, bez velké reklamní kampaně.

Vybírejte dražší věci

I to mu umožňuje nabízet více než zajímavé ceny, které jsou nesrovnatelně nižší oproti zavedeným obchodním řetězcům. Expanzi Mere zabrzdily mimo jiné geopolitické důvody. Rychle se totiž rozšířilo, že společnost patří ruskému kapitálu. Majitel ovšem není kdovíjaký patriot a podle dostupných informací žije v Pobaltí. Jde mu prý hlavně o obchod, což je znát i na sortimentu, který rozhodně není převážně ruský. Naopak zde najdete spíše potraviny z Polska, Ukrajiny, Makedonie nebo právě Pobaltí. Zkrátka z východu.

A mnozí na to skutečně slyší. “Nejprve jsem měla před tímto obchodem strach. Přeci jenom je tu úplně jiné zboží a člověk neví, jak jsou na tom s kvalitou. Ale otrkala jsem se, spoustu toho vyzkoušela a musím říct, že jsem spokojená,” říká paní Jaroslava, kterou jsme zastihli při jejím nákupu v Mostě. “Jistě, ty úplně nejlevnější věci nejsou kdovíjaké, ale kdo nemá moc peněz, dobře mu poslouží. Já si vybírám spíše to, co je tady dražší, ale oproti třeba Kauflandu je to pořád hodně levné.

Když člověk do prodejny vejde, pozná, že je v provozovně, kde si nikdo na nic nehraje a vše je řízeno minimalizací nákladů. Zboží je obvykle vyskládané na paletách, někdy si i musíte roztrhnout další. Na první pohled to rozhodně nepůsobí nijak vábně, ovšem stačí se ponořit do objevování sortimentu, který v Česku jinde nekoupíte, a začne to dávat smysl.

Foto: Mere

Opravdu se to vyplatí

Párkrát jsem se tu i spálil a koupil něco, co se nedalo jíst. Pak jsem ale sledoval Ukrajince, co tady nakupují, a koupil jsem si to taky. Musím říct, že rozhodně věděli, co dělají, protože třeba ryby nebo uzeniny jsou tu vážně skvělé,” říká pan Karel. “Divím se lidem, že jezdí nakupovat do Polska. Také jsem tam jednou byl a musím říct, že tady pořídím ještě levněji.

Čtěte také: V Česku se opět zavádějí haléře. Připravte se na úplně jiné ceny v obchodech

Obchodní řetězec Mere si české zákazníky pomalu, ale jistě získává. Očividně do něj chodí nakupovat stále více lidí a do karet mu hrají i okolnosti, kdy konkurence se neustále snaží navyšovat ceny a zkouší, co lidé vydrží. “Tady teprve zjistíte, jak moc vás v jiných obchodech šidí,” má jasno Jaroslava.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 Replies to “Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci

  1. Co u jiných kritizujete tady chválíte- hnusy po kterých se v lepším případě se jen podělate si užijte jen a vy Kulhánku a Ukrajinci, ale ti jsou na hnusy zvyklí. A vy zřejmě taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *